Ligji për dosjet, maskaradë e Ramës për të mbuluar me natë krimet e komunizmit

 

Është koha, sot o kurrë, të gjithë intelektualët, gazetarët, qytetarët e Shqipërisë, duhet të ngrenë zërin e tyre deri në kupën e qiellit, ta dëgjojë e gjithë bota, se Shqipëria është në ditën më të vështirë të ekzistencës së saj. Ishte një lajm i tmerrshëm, se Gjermania do të deportojë me avion ushtarak lart më shumë se 100.000 shqiptarë që kanë kërkuar azil në Gjermani dhe janë refuzuar. Po sa të tjerë azilkërkues shqiptarë ka në vendet e tjera të Europës Perëndimore? Në pragun e këtij dimri që po afron, Shqipëria do të jetë në krizën më të rëndë të kësaj fortune që po afron. Edhe 100.000 njerëz të pa punë,pa strehë mbi krye, të uritur vetëm me rrobet e trupit, do t’i shtohen Shqipërisë me një papunësi dhe varfëri ekstreme dhe Edi Rama zgërdhihet. Deklaroi pak ditë më parë se “populli shqiptar asnjëherë nuk ka qenë më mirë se sot”. -Po, -u përgjigj shkrimtari dhe gazetari Kim Mehmeti-, po ta krahasojmë me kohën e Turqisë.-A ka gjë më injorante, më kriminale, se në këto kushte Edi Rama mos të kërkojë dorëheqjen e menjëhershme të qeverisë dhe përsëri i sëmuri psiqik të kërkojë pushtet duke e vjedhur e rrjepur Shqipërinë me një klikë oligarkësh që nuk u ka mbetur as minimumi i qenies njerëzore. Shqipëria ndodhet në pragun e një katastrofe humanitare në pragun e këtij dimri të vështirë dhe në mënyrën më emergjente duhet të kërkohet ndihma e Amerikës dhe Europës për të përballur gjendjen e krijuar për fajin e qeverisë bolshevike Rama-Meta.

E bëra këtë parantezë jashtë objektit, se me qeverisjen e mbrapshtë të ish-komunistëve, duke kundërshtuar shembullin e reformave të ish-vendeve komuniste të Europës Lindore, duke ecur kundër rrymës, të një qeverisje me ide bolshevike, jemi katandisur përsëri në vendin më të varfër të Europës si në kohën e regjimit komunist. Në këtë kontekst, ka disa kohë që media e shkruar dhe e folur këtu në Shqipëri ka filluar që të publikojë vendet vakante që Parlamenti i Shqipërisë ka shpallur për 5 Anëtarët e Komisionit të ashtuquajtur “për hapjen e dosjeve të ish-sigurimit komunist”. Grupet e interesit dhe sidomos Shoqatat e ish-të Përndjekurve Politikë e kanë kundërshtuar me mjaft vendosmëri draftin e këtij projektligji që u hartua nga një institucion që nuk kishte fare lidhje me problemin. Kumbara i këtij projektligji na u bë Erion Veliaj, një batakçi dhe karrierist i sëmurë, që nuk kishte fare lidhje me këtë problem madhor për të ardhmen dhe konsolidimin e demokracisë në Shqipëri. Megjithëse këto Shoqata u thirrën në Komisionin e Ligjeve si “më ka çue Baba me la gojën”, asnjë kundërshtim apo argument i tyre nuk u muar në konsideratë. Projektligji i hartuar dhe miratuar nga qeveria, binte në kundërshtim flagrant me të gjitha Konventat Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut si edhe me Rezolutat e Asamblesë Parlamentare të KE të Janarit 2005 “për dënimin e komunizmit”. Pretendimi i qeverisë se “ligji ishte hartuar sipas modelit gjerman”, është një gënjeshtër e turpshme, pasi me modelin gjerman ky ligj nuk ka asnjë lidhje. E para; ligji nuk përmban element të lustracionit, që është një domosdoshmëri e dekomunistizimit në këtë kontekst e vendeve ish-komuniste. E dyta, kriminelët komunist do të lajnë duart si Ponc Pilati për krimet e tyre. Eshtë mjaft e turpshme për një qeveri të papërgjegjshme që të mashtrojë opinionin deri në shkallën më të lartë, se paska marrë modelin gjerman, kur Gjermania ka hapur dosjet 25 vjet më parë të shoqëruara me një lustracion strikt, menjëherë sapo ka rënë “Muri i Berlinit”, ndërkohë e majta ish-komuniste këtu në Shqipëri është bërë pengesë e pa kapërcyeshme duke kundërshtuar me agresivitetin më të egër të politikës, duke penguar ligjin “për lustracionin dhe hapjen e dosjeve të ish sigurimit komunist”. Demokracia dhe komunizmi për vet konfiguracionin e qëllimeve diametralisht të kundërta,nuk kan asnjë mundësi bashkjetese. Komunizmi është armik i betuar i demokracisë dhe kësisoj pa dekomunistizimin në të gjitha fushat e jetës, demokracia në Shqipëri është një mision i dështuar,është një iluzion.Dhe në të vërtetë kështu ka ndodhur. Duke hequr një paralele,ndërkohë që vëndet tjera ish komuniste e kan kaluar procesin e dekomunistizimit dhe me një lustracion të ligjshëm kanë hapur dosjet e ish sigurimit komunist në ato vende, Shqipëria është shembulli më i keq i një demokracie të dyzuar,e infiltruar me një neokomunizëm të rrezikshëm për demokracinë. Me kokëfortësinë e një njeriu të sëmurë psiqik, Edi Rama i imponoi Parlamentit me shumicën e mazhorancës që të miratojë këtë ligj të ashtuquajtur “për hapjën e dosjeve të ish sigurimit”, që nuk ishte gjë tjetër vetëm një tentativë kriminale për të mbuluar me natë krimet e regjimit komunist.Vetë Kryeministri është në konflikt interesi me këtë ligj, pasi vetë Babai i tij Kristaqi është i përfshirë në krim në varjen në litarë të poetit disident antikomunist Havzi Nela, në pragun e lirisë me 10 Gusht 1988. Eshtë një ligj kriminal për arsye se cënon rëndë funksionimin e demokracisë,është një përpjekje për të varrosur të kaluarën kriminale dhe kujtesën historike për brezat, që e kaluara kriminale kurrë mos të përsëritet. Qëllimi ogurzi është që pinjollët e brezit të dytë të kastës enveriste të mbulojnë krimet e baballarve të tyre kundër popullit dhe rasti më flagrant është Edi Rama me Babanë e tij Kristaqin duke vazhduar edhe me qindra të tjerë. Ky ligj jo vetëm që nuk bën lustracionin, por vetëm deri në vitin 2020 e shtrin efektin e zbatimit të tij. Ky ligj është i destinuar që të dështojë dhe koha për së shpejti do ta hedhë në plehra.

 

1 Koment

  1. Koli

    24/10/2015 at 20:34

    Partia komuniste vetem sa nderroi emrin, pra ne te vertet kurre nuk eshte permbysur. Kunder partise socialiste duhej bere gjyqi si ai i Nurembergut, pastaj ta shikonim a do flitej me per Kristaqin dhe faren e tij te qelbur dhe helmuese. Edhe ato monumentet e “famshme” te tij do ti perdorja si lende te pare qe artistet te krijonin vepra te verteta arti.

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>