Lulzim Basha, një urim emocional për nënën e tij mësuese

basha

Politika shqiptare ka kujtuar 7 Marsin si ditën e sakrificës për arsimtarët e dijes. Teksa kanë uruar të gjithë mësuesit anekënd Shqipërisë, liderët politik në vend kanë vënë theksin tek mangësitë e mëdha me të cilat po ndeshet sot sistemi arsimor për shkak të politikave kriminalo-korruptive të Edi Ramës dhe Lindita Nikollës

-Berisha uron mësuesit: Përballeni me vështirësitë e narkoshtetit të Edi Ramës

-Kryemadhi: Dita e respektit për sakrificat e mësuesve

 

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar mësuesit anekënd Shqipërisë në ditën e 7 Marsit. Duke publikuar një foto me nënën e tij, që ka shërbyer për 30 vite si mësuese, Basha ka uruar të gjithë mësuesit për ditën e veçantë. Në një postim në facebook, kreu i PD shkruan:‘Bashkë me nënën time që shërbeu 30 vjet si arsimtare i uroj të gjithë mësueset dhe mësuesit anekënd Shqipërisë, Gëzuar 7 Marsin’

Ish-kryeministri Berisha uron mësuesit: Përballeni më vështirësitë e narkoshtetit të Edi Ramës/‘Sot mësuesit shqiptar përballen me kushtet më të vështira, keqpërdorimin dhe keqtrajtimin me të madh nga narkoshteti i Noriegës dhe ndrikull Nikollës’. Kështu shkruan në një postim në facebook ish kryeministri Berisha teksa uron të gjithë mësuesit e Shqipërisë për 7 Marsin. “Të dashur miq, sot është dita e mësuesit, e misionareve te dijes, edukimit. Le t’iu shprehim ne mirënjohjen me te thelle dhe respektin e nderimin me te madh mësuesve dhe mësueseve tanë fisnike, qe me përkushtimin, dijet, njerëzinë dhe dashurinë e tyre kane ndryshuar me shume se gjithë te tjerët jetën tone!. Sot mësuesit shqiptare përballen me kushtet me te vështira, keqpërdorimin dhe keqtrajtimin me te madh nga narkoshteti i Noriegës dhe ndrikull Nikollës, te cilët ne vend te vlerave te larta morale, dijeve dhe përkushtimit çmojnë drogën e lidhjet me krimin. Ata po shkelmojnë e degradojnë gjithnjë e me shume arsimin, shkollat, mësuesit e këtij vendi. Mjafton te rikujtoj këtu se Noriega dhe ndrikulla Nikolla kane përgatitur tani se fundi aktet për te mohuar eksperiencën dhjetëra e dhjetëra vjeçare te mijëra e mijëra mësueseve dhe mësuesve te vendit. Sot sistemi arsimor ne Shqipëri po ecën me hapa te mëdhenj mbrapa dhe se bashku me te dhe e ardhmja e fëmijëve tanë dhe e Shqipërisë. Kjo dite është thirrje e fuqishme për te gjithë shqiptaret te përmbysim sa me pare narkoshtetin e Norieges ne Shqipëri!. Gëzuar Festen”, shkruan Berisha.

7 Marsi/ Kryemadhi: Dita e respektit për sakrificat e mësuesve/ Nuk ka munguar as urimi i Monika Kryemadhit me rastin e festës së 7-marsit. Ajo e nisi ditën me një mesazh të veçantë për të gjithë mësuesit në të gjithë vendin. Kryetarja e LSI i falënderon mësuesit për arsimimin e gjeneratave të reja, duke u përballur me të gjitha kushtet, dhe duke ja dalë mbanë të përcjellin dije. “Një urim i veçante sot për të gjithë mësuesit në Shqipëri, që çdo ditë me përpjekjet e tyre ndihmojnë në arsimimin e gjeneratës së re. Urimet sot u shkojnë dhe mësuesve që janë në pension, ata që në kushte të vështira u përpoqën të ndiznin zjarrin e diturisë te brezat që shkolluan. Kjo ditë është shenjë e respektit tonë për sakrificat e çdo edukatori, që përtej kufizimeve ekonomike dhe politike u mundua të sillte dijen për brezin e ri. Për ata mësues që përveç detyrës, ndihmuan dhe sakrifikuan edhe gjatë diktaturës për të mos bërë dallime mes fëmijëve të të persekutuarve, që u ngritën mbi çdo vështirësi dhe kapërcyen pengesat ideologjike për të qenë modeli i fëmijëve në jetë. Për mësuesit e sotëm, që përtej çdo pengese dhe keqtrajtimi politik ende kanë durimin dhe dëshirën për të edukuar brezat e rinj, për ata edukatorë që në klasa të tejmbushura gjejnë kohën dhe vullnetin të kujdesen për fëmijët me nevoja speciale. Sot është dita e tyre dhe lulet nuk mjaftojnë për të shprehur mirënjohjen ndaj tyre, madje as një status në Facebook apo urimet e politikanëve. Të gjithë ne duhet të jemi të ndërgjegjshëm dhe të përgjegjshëm, që një ditë si kjo të shërbejë si motivim që të përpiqemi, përballemi me problematikën dhe të luftojmë që mësuesit në Shqipëri të kenë paga më të larta dhe kushte më të mira, të jenë larg ndikimit dhe kapriçiove të politikës, për të patur të rinj të formuar sa më mire. Kjo nuk është vetëm dita e respektit dhe nderimit ndaj tyre, por dhe dita jonë e ndërgjegjësimit për një vëmendje të shtuar ndaj të gjithë mësuesve në Shqipëri”.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>