Ndahet nga jeta ish-deputeti i PD, Idriz Xhomara

Është ndarë nga jeta në moshën 68-vjeçare pas një sëmundje të rëndë ish deputeti i PD për qarkun e Dibrës, Idriz Xhomara. Lajmi bëhet i ditur nga deputetja e PD, Dhurata Çupi përmes një statusi në Facebook. Deputetja thotë se me ndarjen nga jeta të Idriz Xhomarës, PD në Mat humbi njeriun e vlerave të patjetërsueshme. “Një ikje e parakohshme, një largim që lë pas shumë dhimbje por edhe vlera.  Sot mora lajmin e hidhur të ndarjes së parakohëshme nga jeta të ish deputetit Idriz Xhomara,I cili lë pas një kontribut të jashtëzakonshëm për zhvillimin e demokratizimin e Matit. Deputeti i përballjeve të drejtpërdrejta dhe i guximit Idriz Xhomara sot nuk është më mes nesh, pasi një sëmundje e papritur i mori jetën në moshën 68 vjecare”.

Idriz Xhomara u lind më 2 Maj 1949 në fshatin Prell të Matit, ku edhe punoi për një kohë të gjatë si Kryeagronom i Kooperativës Bujqësore Laç- Rremull, por që regjimi i atëhershëm nuk e la që të ngjitej më lart edhe pse ishte në kulmin e tij profesional dhe megjithëse e quanin “mësuesi i grurit” për vendin, pasi ishte një ekspert i paarritshëm në kultivimin e grurit dhe fushën e bujqësisë.

Idrizi kishte përfunduar studimet në Universitetin Bujqësor të Tiranës, Dega Agronomi. Me ndryshimet demokratike mbaroj studimet pasuniversitare në SHBA, Naugatuck College  Connecticut, USA. Falë aftësive të tija profesionale, Idrizi kishte një karjerë të pasur si në punë dhe në politikë.

Nga viti 1992 deri më 1996 ishte Drejtor i Përgjithshëm i Tokave dhe Ujërave në ministrinë e Bujqësisë dhe Ushqimit.

Nga viti 1997 deri më 2005 ka punuar në Bankën Botërore, programi i VOITES.

Idrizi në Legj.14-të dhe 17-të, fitoj si deputet në zonën e tij në Mat me 61% të votave, ku kandidoi nënë siglën e PD-së.

Ai u zgjodh edhe Nëkryetar i grupit parlamentar të PAA, si dhe ka qenë anëtar i Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin.

Idriz Xhomara, ka botuar një sërë artikujsh shkencorë në revista të ndryshme në Shqipëri dhe jashtë vendit, si dhe disa fjalorë e përkthime të ndryshme.

Idrizi ishte një njeri i dashur, dhe shumë i respektuar nga të gjithë, një njeri i thjeshtë dhe profesionist.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>