Në pak minuta shi, i gjithë Durrësi i përmbytur

durres_shi

Vangjush Dako, përgjegjës i katrahurës urbane të Durrësit – qytetarët paralajmërojnë ndëshkimin e tij

Lagje të tëra të qytetit të Durrësit u përmbytën dje pas reshjeve të shiut. Situata ka qenë kritike në lagjen 10 dhe 18 të qytetit, ku banorëve u është dashur të përballen me pushtetin e ujit, që thuajse paralizoi të gjithë qytetin, në vetëm pak minuta shi. Në disa lagje niveli i ujit ka arritur mbi 20 cm, kurse në periferi situata ka qenë edhe më e rënduar. Vërshimi i ujërave nëpër rrugë e trotuare ka shkaktuar jo pak probleme për kalimtarët e automjetet. Shumë prej tyre u bllokuan, ndërsa banorët u detyruan që të qëndrojnë të mbyllur në shtëpitë e tyre.

Një nga problemet shumëvjeçare të qytetit të Durrësit, përmbytjet, duket se edhe sot e kësaj dite nuk ka gjetur zgjidhje. Pushteti vendor, në krye të të cilit qeveris për dy mandate radhazi socialisti Vangjush Dako vetëm sa e ka përkeqësuar katrahurën urbane të Durrësit me ndërtimet shumëkatëshe pa plan urbanistik si dhe duke shkatërruar vlerave historike dhe kulturore, çka ka bërë që sot qytetarët durrsakë të vuajnë pasojat e zhvillimit kaotik, që në fakt s’është gjë tjetër veçse pasurim i klientelës së ndërtimit pranë kryebashkiakut Vangjush Dako. Durrësit dje lëshoi alarmin S.O.S, pasi i gjithë qyteti notonte në ujë dhe për banorët ishte thuajse e pamundur qarkullimi në rrugët dhe lagjet e qytetit. Por, pushteti vendor, si i ngarkuar me faj direkt për çorbën urbane në qytetin bregdetar dhe kryebashkiaku në detyrë Dako, u fshehën dje nga frika e zemërimit qytetar. Ndërtimet shumëkatëshe pa kriter dhe pa plan urbanistik, bllokimi i kolektorëve dhe mungesa e investimeve në infrastrukturën rrugore të qytetit bëjnë që Durrësi të përmbytet në pak minuta shi. Dëmet e shkaktuara nga përmbytjet në qytetin e Durrësit janë të konsiderueshme. Kjo pasi veç kateve të para të banesave që janë nën prezencën e ujit, më e rëndë duket situata tek dëmet e shkaktuara në biznese. Ndërsa sipas parashikimeve të sinoptikanëve reshjet e shiut do të vazhdojnë edhe për 2-3 ditët në vazhdim, çka do të thotë se durrsakëve do tu duhet t’i marrin masat mirë që të përballojnë përmbytjet, në kushtet kur ekzistenca e pushtetit vendor është thuajse zero.

Akuzat e banorëve: Dako i ka ndërtuar pallatet mbi kolektorë/Banorët e Durrësit janë shprehur të revoltuar për situatën kritike që po kalon qyteti, urbanistika e të cilit ka dalë jashtë funksionit. Banorë të disa pallateve në shumë lagje të qytetit të Durrësit protestojnë për investimet e ndryshme, që konsistojnë kryesisht në ndërtimin e objekteve disakatëshe. Investime të tilla nuk janë kujdesur për të zbatuar me cilësi projektet, ndërsa nuk kanë marrë mundimin të riparojnë defektet. Ato prishin rrugët, kanalet, kolektorët, shembin e shkatërrojnë duke mos e kthyer në gjendjen e mëparshme vendin. Infrastruktura nëntokësore jo vetëm që është dëmtuar gjithandej, por ka dalë jashtë përdorimi duke bërë që të mos funksionojë zinxhiri i kullimit. Rikonstruksioni i rrugëve, ndërtimet e objekteve të gjithfarëllojshme kanë bërë që të rritet pasiguria në ditë me reshje të shumta shiu. Në të gjithë qytetin të bien në sy gropat e hapura e të lëna për shumë vite ashtu. Ato janë kthyer në moçale dhe vend ku hidhen plehrat, ndërsa bllokojnë rrjedhjet e ujërave për në kolektorët kryesorë. Banorët shprehen se askush nuk e ka marrë mundimin për mbylljen e tyre apo pastrimin. Këto lloj investimesh bllokojnë pusetat, kanalet dhe të gjitha ujërat e larta së bashku me baltën e gurët shkaktojnë barrikada të pakapërcyeshme duke sjellë përmbytje të pashmangshme.