Negociata me Greqinë/Meta pyetet për plotfuqinë: Çdo gjë në kohën e duhur  

Çështja e detit është edhe tema kryesore e diskutimeve të këtyre javëve. Kërkesa e bërë nga ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati është ende duke u studiuar nga presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta. I pyetur disa herë nga gazetarët, në lidhje me këtë çështje, presidenti Meta ka shmangur të japë një përgjigje të drejtpërdrejtë duke u shprehur se, sot është 7 Marsi, dita e mësuesve, e prandaj duhet folur vetëm për ta. Por gazetarët kanë këmbëngulur sërish për ti marrë Presidentit Meta një përgjigje. ‘Nuk e di nëse Bushati ka qenë tek shkolla ‘Fan Noli’, por shkolla ‘Fan Noli’ na ka mësuar se çdo gjë duhet bërë më kohën e duhur’, ka theksuar presidenti Ilir Meta pas insistimit të gazetarëve.

Presidenti Meta pret ministrin e Jashtëm në detyrë të Sllovakisë, Ivan Korcok/ Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta priti Ministrin e Jashtëm dhe të Çështjeve Evropiane në Detyrë të Republikës së Sllovakisë, Ivan Korcok. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet miqësore midis dy vendeve dhe nënvizoi se, kremtimi i 25-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike, na gjen me një bilanc bashkëpunimi pozitiv e në rritje. Kreu i Shtetit shprehu gjithashtu mirënjohjen për mbështetjen që Sllovakia i ka dhënë Shqipërisë në kuadër të procesit të integrimit evropian. Duke iu referuar përmbushjes së pesë prioriteteve kyçe, Presidenti Meta shprehu besimin se Sllovakia do të vijojë ta mbështesë Shqipërinë edhe për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE. Presidenti Meta vlerësoi gjithashtu interesin e qëndrueshëm dhe në rritje të Sllovakisë për stabilitetin dhe zhvillimin e rajonit të Ballkanit Perëndimor. Forcimi i fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimi rajonal lehtëson perspektivën evropian të secilit vend të rajonit – nënvizoi Presidenti Meta.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>