Nën kthetrat e varfërisë dhe mjerimit të qeverisjes “Rama”

Kukes2

Kukës/Me mbi dhjetëra qytetarë çdo ditë tentojnë të largohen

Me qindra e mijëra qytetarë shqiptarë po detyrohen të braktisin tokat e tyre . Azili drejt vendeve me ekonomi të kamur po detyron shqiptarët të marrin rrugën pa kthim. Pas Vlorës, azili drejt Gjermanisë, ka prekur edhe qarkun e Kukësit. Një fenomen që po shumëfishohet dita-ditës. Sot në qarkun e Kukësit, një ndër qarqet më të varfër në Shqipëri numërohen mbi 90% e familjeve në skamje të plotë. Çfarë po i detyron shqiptarët të marrin këtë vendim të hidhur , duke lënë të afërm dhe fëmijë pas? Është e dhimbshme sesi në 2015 qytetarët në vend nuk kanë me çfarë të mbyllin një vakt të ditës. Në Kukës dhe jo vetëm, pas varfëria ka përfshirë Shqipërinë, banorët po marrin bukë me lista. Ndihma ekonomike u është ndërprerë. Atëherë si mund t’i shtyjnë ditët. Zgjidhja mbetet largimi, në kërkim tanimë jo të ‘ëndrrës amerikane’, por të një strehze të ngrohtë dhe me vakt të sigurt, pavarësisht se në këto vende do të jetojnë në kampe. Shqiptarët e 2015-ës po i kin nga zori. Rama dhe qeveria e tij po ‘rilindin’ skamjen, papunësinë në masë, krimin e organizuar dhe korrupsionin. Ikja nuk shihet si dëshirë, ikja shihet si shpëtim nga ‘e keqja’ që ka mbërthyer vendin nga qeveria Rama. Nuk ka vende pune, nuk ka çmime të përballueshme për qytetarët. Ka skamje në shifra alarmante, ka papunësi, ka të larguar nga puna, pasi ‘militantët’ partiakë janë duke pritur tek dera e partisë për të marrë shpërblimin. Me fillimin e pranverës , Rama solli dhe rritjen e çmimit të energjisë elektrike. Fytyra të fryra të papërballueshme për xhepat e qytetarëve tashmë të boshatisur. Krimi ka prekur kupolën. Qeveritar me dosje të fryrë nga krimet. Banda të lëshuara rrugëve. Gjithçka po shohin shqiptarët në këto 18 muaj qeverisje Rama-Meta është më zi se kurrë më parë.Shqiptarët po largohen drejt perëndimit, për të mos u kthyer më pas. Dëshira e tyre më e madhe është të sigurojnë një vend të ngrohtë për të fjetur dhe një vakt të mirë. 18 muaj qeveria Rama-Meta i ka sjellë vendit vetëm varfëri, papunësi, rritje çmimesh, rritje taksash për biznesin, ndërprerje të ndihmës ekonomike, largime masive nga administrate, burgosje me prapavijë largim nga puna. Asnjë premtim i mbajtur vetëm mashtrime dhe fasada. Po ashtu ky largim në shifra tmerruese po vjen edhe si shkak i pasurimit të politikanëve në kurriz të xhepave të qytetarëve shqiptar. Janë të shumta rastet kur duke shfrytëzuar mundin e qytetarëve, përfitimet shkojnë në xhepat e qeveritarëve..

Kur ‘toka e premtuar’ s’është gjë tjetër veçse një kamp azili – Të rinjtë e Universitetit të Kukësit braktisin auditoret/Një fenomen i largimit në masë është parë edhe tek studentët. Në këto kushte, të pashpresë dhe pa asnjë të ardhme, mjaft studentë të Universitetit të Kukësit, filial i Universitetit të Tiranës kanë braktisur auditoret duke u ‘arratisur’ jashtë vendit. Bëhet fjalë për mbi 30 studentë që i kanë dhënë fund arsimimit. Fjalia standarde që thonë teksa i pyet se përse kanë zgjedhur këtë alternativë. Me dhimbje ata thonë ‘Nuk shoh të ardhme në Shqipëri. S’ka lekë, s’ka punë. S’ka asgjë këtu”. Edhe pse e dhimbshme, kjo është mundësia e vetme që u ka lënë kjo qeverisje. Asnjë mundësimi punësimi për të rinjtë. Shumë diplomohen dhe vetëm militantët punësohen. Gjithçka ofrohet është një jetë mjerane, e pashpresë. Largimet masive kanë qenë prezente gjatë 15 viteve të fundit në Qarkun e Kukësit, por vetëm vitin e fundit rastet janë shumuar. Epidemia e largimeve muaj më parë preku dhe Qarkun e Vlorës, ku u arrestua dhe pronari i një agjensie turistike, që ishte organizuesi i këtij eksodi të dytë të shqiptarëve.

Meli Fasko