Nishani: MSA-ja, një gur themeli për integrimin e Kosovës në strukturat euro-atlantike

KOSOVA

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Stabilizimit Asocicimit mes Kosovës dhe Bashkimit Europian, kreu i shtetit uron homologen kosovare, Atifete Jahjaga

 

Kreu i Opozitës, Lulzim Basha: Një investim i sigurt për interesat kombëtare të shqiptarëve

Ish-kryeministri Sali Berisha: Fitore e madhe për kombin shqiptar

 

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani zhvilloi një bisedë telefonike me Presidenten e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga. Presidenti Nishani i përcolli Presidentes Jahjaga urimet më të ngrohta për nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit mes Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian, duke e cilësuar atë një ngjarje historike për Kosovën, që shënjon institucionalizimin e marrëdhënieve kontraktuale me Bashkimin Evropian. “Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje është një mbështetje dhe shprehje e fuqishme e besimit evropian ndaj institucioneve të Kosovës, një gurë themeli për integrimin e përparimin e mëtejshëm të saj në strukturat evropiane e euro-atlantike”, u shpreh Kreu i Shtetit. Ai shprehu besimin se ky moment do të shërbejë si nxitje dhe katalizator për vazhdimin e reformave të guximshme e të domosdoshme në të gjitha fushat. Presidenti Nishani u shpreh se përfshirja institucionale e Kosovës në qasjen evropiane nëpërmjet nënshkrimit të MSA është një lajm i shkëlqyer edhe për të gjithë rajonin tonë, për të ardhmen e përbashkët evropiane si dhe për paqen, stabilitetin dhe ripajtimin në Ballkanin Perëndimor. Duke uruar edhe një herë Presidenten Jahjaga, dhe nëpërmjet saj qeverinë dhe gjithë popullin e Kosovës për këtë arritje të madhe, Kreu i Shtetit u shpreh besimplotë edhe për anëtarësimin e pritshëm të Kosovës në UNESCO më 9 nëntor, dhe në organizata të tjera rajonale dhe ndërkombëtare, duke e siguruar njëkohësisht për mbështetjen e plotë të Shqipërisë në çdo hap.

Ish-kryeministri Berisha: Ditë historike për marrëdhënien e Kosovës me BE/ Ish-kryeministri Sali Berisha ka përshëndetur nënshkrimin e marrëveshjes së Stabilizim Asociimit mes Kosovës dhe BE-së! “Një ditë historike në marrëdhëniet e Kosovës me Bashkimin Evropian. Firmoset në Strasburg marrëveshja e Stabilizim Asociimit!”, shkruan Berisha në profilin e tij në Facebook. “Sot në Strasburg u firmos Marrëveshja e Stabilizim Asociimit midis Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Marrëveshja u firmos nga kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe përfaqësuesja e lartë e BE. Për Punë të Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Mogherini si dhe ministri për çështje të integrimit evropian Bekim Çollaku dhe komisionerit për zgjerimin dhe fqinjësinë, Johannes Hahn. Marrëveshja është kontrata e Kosovës me BE. Ajo shënon një arritje të madhe në realizimin e ëndrrës evropiane të qytetarëve të Kosovës, arkitektit të Kosovës së pavarur dhe evropiane, Presidentit Rugova, komandantit legjendar Adem Jashari dhe luftëtarëve të lirisë. Kjo marrëveshje e Kosovës, shtetit më të ri në Evrope është lajm i gëzueshëm për mbarë kombin shqiptar dhe është hap i madh dhe historik në procesin e integrimit të saj në BE. Urimeee!!”, shkruan Berisha në facebook.

Basha: Nënshkrimi i marrëveshjes, një investim i sigurt për interesat kombëtare të shqiptarëve/ Kreu i Opozitës, Lulzim Basha përshëndeti miratimin e Marrëveshjes së Asociim Stabilizimit të Kosovës. Në facebook, Basha shkruan se Kosova hodhi sot një hap historik në drejtim të anëtarësimit të saj në Bashkimin Evropian. “Kosova hodhi sot një hap historik në drejtim të anëtarësimit të saj në Bashkimin Evropian Nënshkrimi i MSA është një arritje madhore e shtetit dhe qytetarëve të Kosovës dhe një investim i sigurt për interesat kombëtare të shqiptarëve kudo ku janë. Urime Kosovë!”, deklaroi kreu i PD-së Lulzim Basha.

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>