Nuland rrëzon abuzimin e Ramës me ndërkombëtarët

nuland

 

 

 

Ndërkombëtarët folën me anë të ndihmës/sekretares, Viktoria Nuland. Tashmë është kuptuar se s’përkrahet asnjë tentativë për blerje votash në parlament dhe asnjë përpjekje për të shkelur pavarësinë e institucioneve. Abuzimi i Ramës mund të ndëshkohet vetëm duke miratuar projektin që ruan sovranitetin e institucioneve dhe vendos kryeministrin para bankës së drejtësisë. Kryeministrit iu thërrmua krejt propaganda e ngritur mbi përkrahjen e pakushtëzuar që ka nga ndërkombëtarët, për të mos respektuar ligjet e kushtetutën, por për të vendosur regjimin e tij të hekurt, që prish sistemin kushtetues në vend dhe instalon një sistem të ri piramidal, ku në krye do të ishte ai vetë. Reforma në Drejtësi, për nga vetë natyra e saj, nuk mund të miratohet nga një draft i njëanshëm, porse kërkon një konsensus që duhet të materializohet në një draft që ka për bazë rekomandimet e Venecias. Janë bash këto rekomandime që garantojnë një sistem drejtësie të pavarur e jo një reformë që bën që vendi të  kalojë nga shiu në breshër. Opozita ka qenë mjaft eksplicite në qëndrimet e saj. Madje këto qëndrime nuk janë “personale” porse një projektim i atyre rekomandimeve të vetë Venecias. Miratimi i një reforme në drejtësi që refuzon Venecian, është një refuzim ndaj Europës dhe një shkallmim ndaj stabilitetit të vendit. Edi Rama na shfaqej me një Shullazi-draft me pandehmën se do ta shiste si “reformë në drejtësi”. Madje, e ambalazhonte si prodhim amerikan këtë mall kinez duke nxituar për ta kaluar kontrabandë për miratim në Kuvend. Drafti i Ramës nuk ka pëlqimin amerikan dhe as atë evropian. Deklarata e znj.Nuland për një “draft hibrid” konfirmon shqetësimin e Opozitës dhe shoqërisë në tërësi për kapjen politike të drejtësisë që sjell drafti i Ramës. Vizita e Nulandit po ashtu ka asgjësuar çdo angazhim që ambalazhohej si ndërkombëtar dhe të ashtuquajturën vijë të kuqë që po ashtu propagandohej si një qëndrim ndërkombëtar. Vija e kuqe e ndërkombëtarëve është ajo që paraqiti dje ndihmës sekretarja amerikane e Shtetit në propozimin e ri hibrid për një reformë në drejtësi sipas Venecias, e jo sipas Edi Ramës dhe epsheve të tij politike.

Vizita e Nulandit e rrëzoi Ramën dhe shullaz-draftin e tij për kapjen e drejtësisë. Tanimë janë vendosur shina të reja, konsensusi, ku duhet të kalojë reforma dhe ashtu siç u theksua nga vetë ndihmës/sekretarja.

1 Koment

 1. Nje qytetar

  13/07/2016 at 13:22

  E po nmire , meqenese Nuland ka vendosur shina te reja ku duhet te kaloje reforma ; bukur fare : Votojeni atehere !
  Ha ha , por Jo jo jo , P.D. dhe banda e saj as draftin e SHBA-BE, te propozuar nga Nuland e refuzoi dhe , dihet se pse !
  Sepse , po te kalojne ne siten e Nderkombetareve, gjyqtaret e prokuroret , atehere nuk ka shans te shpetoje lidershipi kriminal i P.D.-se
  Nuk shpeton dot po u miratua ky propozim i Nulandit , nuk i shmanget dot burgut per krimet ndaj ketij populli , as SRB-i e as Berishizmi !
  He , perse nuk e botoni reagimin e SHBA-ve pas refuzimit te draftit nga Lule Basha ?

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>