Lobi serb në Tiranë

Tuesday, 26 June 2018 10:24

Nga Gani Mehmetaj

Aleanca e nostalgjikëve të Serbisë e të Turqisë (2)

Lobi serbë është i fuqishëm në Tiranë. Goran Bregoviqi, Zdravko Coliqi e viqer të tjerë, të harruar në shtetin e tyre, në Shqipëri e bënë namin. Kryeministri i tashëm ia pati dhënë  Bregoviqit çelësat e Tiranës për merita të nxitjes së luftës serbe kundër shqiptarëve të Kosovës. Lobi ka depërtuar në strukturat politike, publike, medie e bizneset private. Kanë dhënë para serbët fshehurazi gjithandej në Shqipërinë e varfër.  Korruptuan instancat. Modelin serbë të lobimit e ndoqi edhe Turqia me shumë sukses.

Është e habitshme kjo shkulm dashurie e grupeve shqiptare ndaj serbëve, sepse serbët nuk i do askush në Ballkan. Në Evropë, e në rajon i cilësojnë të pagdhendur, të dhunshëm, e  ngatërrestarë. Vetëm në Shqipëri dëgjon njerëz t'u thonë serbëve të kulturuar! 

 Krahas fantazmës shqiptaro-serbe që ua hëngri shpirtin pesëdhjetë vjet shqiptarëve, ka nxjerrë krye pakti i heshtur në mes të nostalgjikëve të Serbisë e nostalgjikëve të Turqisë. Mercenarët që e duan Serbinë e duan edhe Turqinë, ata që u puthën me Vuçiqin, u puthën edhe më Erdoganin, ata që thanë se kemi të kaluar të përbashkët me serbë, thonë se kemi rrënjë të përbashkëta me turqit. Në këtë frymë edhe pjesa më e madhe e hoxhallarëve ndotin ambientin me predikime të pista antishqiptare, disa portale shqipfolëse, që nuk janë islamike, i arsyetojnë krimet serbe, pastaj citojnë portalet anadollake, kur duan t'i damkosin shqiptarët e Dardanisë, apo plis bardhët sikurse u thonë me dashakeqësi.  

Një tjetër kokërr budallai, si puna e K. Grillos, është islamiku O. Jasexhi, që ia nxjerrin surratin të gjitha televizionet shqiptare vetëm pse i fyen personalitete historike me një gjuhë prej rrugaçi. Ky sharlatan mjeran e vizitoi Beogradin, u përkul para serbëve si eunuku para pashallarëve, u bëri  lajka për trimëri mu si lavirja maços për forcën mashkullore, pastaj vrapon në Turqi t'u lëpihet anadollakëve, kthehet në Prishtinë të përjargët me hoxhallarë të prejardhjes aziatike, fotografohet para përmendores serbe, bën simbolin e Milosheviqit dhe nxori surratin e kërmillit të thartuar në ekran.

Asnjëri prej këtyre argatëve serbë (lista është më e gjatë) nuk i bëjnë këto deklarata e veprime pse janë budallenj, por sepse dikush qëndron prapa tyre, dikush i mbështet me para.     

Modifikuar më Tuesday, 26 June 2018 10:25

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia i shkon në shtëpi dibrani, por ngelet pa mend nga ajo çfarë i gjejnë

Aktualitet

Policia i shkon në shtëpi dibrani, por ngelet pa mend nga ajo çfarë i gjejnë

Policia e Dibrës ka arrëstuar një 41-vjeçar pasi mbante armë zjarri pa leje dhe një sasi municionesh. Bëhet fjalë për Altin Mera nga Katund i Ri në Dibër, i cili ka...

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Aktualitet

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Emisioni “Stop” trajtoi sonte rastin e një “shëruesi”, ose siç njihen ndryshe guru”, që pretendon se zgjidh hallet e qytetarëve. Por të gjitha këto probleme, “shëruesi” Shefqet i lidh me...

Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

Aktualitet

Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

Të burgosurit shqiptarë dhe ata rumunë janë përfshirë në një sherr të dhunshëm në burgun e Sollicciano të Firences në Itali. Mediat italiane raportojnë se u desh ndërhyrja e gardianëve për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!