KLGJ dhe KLP nuk krijohen, të na rrojë Rilindja

Tuesday, 26 June 2018 13:08

Nga Ylli Manjani

KLGJ dhe KLP ( ju siguroj që nuk janë emra pesticidesh) janë dy institucionet themelore të funksionimit të sistemit të drejtësisë.

Asnjëra nuk është krijuar, duke shtuar mjegullën në sistem dhe duke favorizuar ‘ujqërit’ e Rilindjes!

Kushti i vetëm i pa plotësuar ende ishte që kandidatët të kalojnë vetting.

Deri tani KLGJ (Këshilli i Lartë Gjyqësor) është i pamundur të krijohet sepse kandidati i vetëm nga Gjyqtarët e Apelit jashtë Tirane, Besim Trezhnjeva është skualifikuar!

KLP ka ende shans të krijohet, nëse kandidatët e mbetur kalojnë vettingun. Sikur njëri të skualifikohet, KLP nuk krijohet dot.

Dmth as SPAK e as BKH!!

Rruga ligjore është përsëritja e garës. Kjo do të thotë kohë e re për garë të re dhe kohë shtesë për vetting të kandidatëve të rinj.

Risku është që gara mund të ripërsëritet nëse edhe kandidatët e rinj nuk e kalojnë vetting!

Zgjidhja më e shpejtë është: rikthimi në detyrë i të skualifikuarve nga Vetting dhe kalimi i vetting të të gjithë kandidatëve të tjerë që janë në proçes.

Risku është që vetting do jetë formal për këto që janë kandidatë dhe i rrepte për të tjerët. Pra do legjitimohej “dy standartësia”... Jo se kjo nuk po ndodh, por do ta pranonin vetë këtë gjë!

E njëjta logjikë vlen edhe për KED , nga e cila duhet të dalë gjykata Kushtetuese. Pra anëtarët e KED duhet të kalojnë vetting, Gentian Trenova të rikthehet në detyrë dhe kështu vendi bëhet me gjykatë Kushtetuese.

Ky është ekuacioni i sistemit të drejtësisë që është shkruar në ligje. Me dy e më shumë të panjohura është. Hë për hë Dallori është negativ! Zgjidhjet duhen kërkuar në bashkësitë e numrave irracionalë...

Rilindja dhe Ambasadorët e saj “personalë”, nuk e zgjidhin dot këtë ekuacion. Të paktën jo në bashkësinë e numrave realë...

Të na rrojnë e u pagofshin gjithnjë mirë:

EURALIUS, OPDAT, ICITAP, DELEGACIONI i BE, AMBASADA AMERIKANE, FONDACIONI SOROS, Dhe mbi të gjitha RILINDJA, me në krye Ministrinë e Brendshme dhe në ballë (jo Taulanti) shoku Edvin!

Më shumë në këtë kategori « Lobi serb në Tiranë Inxhinierë pa diplomë »

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Bota Shqiptare

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Ministria e Brendshme maqedonase ka firmosur urdhër arrestin për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski. Ky vendim erdhi pas njoftimit nga Gjykata Penala që nuk ka mundur të gjejë të akuzuarin Nikolla Gruevski për...

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Kulturë

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Aktori i njohur i humorit shkodran Besnik Çinari, pak ditë më parë luftoi për jetën, por tashmë ai e ka kaluar rrezikun, pas një ndërhyrje që pati në zemër. Ai...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!