George Soros, autor i Ligjit të Detit me Greqinë

E Enjte, 02 August 2018 19:24

Nga Fahri Balliu

Burime që nuk duan të identifikohen duan të thonë se i gjithë projekti i prishjes së ligjit për detin me Greqinë, që u bë nga Qeveria Berisha, dhe bërja e një ligji të ri nga Qeveria Rama është i George Sorosit.

Mendja diabolike financiare e Soros e kaloi konceptin për ligjin nga ai politiko-kombëtar-gjeografik në një koncept biznesi. Askush nuk është më i zoti se Soros për të nxjerrë dhjamë nga pleshti, por në këtë rast pleshti është deve.

Me konceptin aktual me Ligjin për Detin me Greqinë Sorosi bëhet aksioner i fuqishëm në një investim të ardhshëm në kërkimet e naftës, në ato kilometra det që ne humbasim. Sigurisht në një përqindje serioze është edhe Edi Rama, bashkë kërkues.

Edi Rama nuk e ka të panjohur këtë rrugë dhe formë përfitimi. Sepse e gjithë jeta e tij si kryebashkiak u pasurua nga përvoja e të bërit ortak dhe të kthimit në biznes të pronave të të tjerëve.

Duke qenë se Rama nuk ka asnjë pengesë në moralin e vet, në formimin, ndërgjegjen dhe psikikën e tij e konsideron edhe Atdheun një thelë të majme. Ai përditë e dëshmon këtë në të gjithë orientimin vrastar të ekonomisë dhe në përdorimin e mazhorancës së vet, si një vrasëse me pagesë.

Partia e verbër ndaj interesave kombëtare dhe e regjimentuar në zbatim të vijës politike të kryetarit nuk është duke parë se ku po e degdis vendin për së dyti herë pas Enver Hoxhës.

Dhe ashtu si herët e tjera në histori Partia ka mikun e madh; Titon, Stalinin, Mao Ce Dunin, dhe tanimë ka George Sorosin, i cili në asnjë aksion në vendimmarrjen e tij në Shqipëri nuk përfaqëson Amerikën por vetëm vetveten.

Në këto kushte plani i Sorosit për Ligjin e Detit është afera e fundit e tij në kurriz të dikujt, në këtë rast të Shqipërisë dhe shqiptarëve.

Vizita e djalit të tij nuk ishte një vizite për qokë por për të parë si po ecin pronat dhe projektet e reja që familja e tyre, përmes veglës kriminale Edi Rama, po zhvillojnë fitimet e ardhshme.

Modifikuar më Premte, 03 August 2018 18:29

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Show-biz

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Këngëtarja Enca Haxhia shfaqet gjithnjë mjaft ekstravagante në postimet e saj në rrjete sociale. Këtë herë e shohim me një paruke të kuqe e veshur në mënyrë tejet provokuese. E veshur...

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Politikë

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Përfaqësuesit e PS-së mungojnë në emisionin ‘Opinion’, Mima: Do kisha preferuar t’i kisha përballë Tema e mbrëmjes së sotme në emisionin ‘Opinion’ është propozimi i bërë nga Partia Demokratike sa i...

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Aktualitet

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Safet Bajri përplas qeverinë shqiptare me atë të Belgjikës. Sipas asaj që zbulojnë mediat belge, autoritetet shqiptare kanë shprehur pakënaqësi që Belgjikës i janë dashur 5 muaj për të dorëzuar...