Tirana - qyteti "rrofsha unë"

Premte, 03 August 2018 13:36

Nga Petrit Vasili

Tirana qyteti me identitet shume të fortë shoqëror është shndërruar në një skenë bajate provinciale të zaptuar nga pushtuesit politike të saj.

Qyteti që ka shënjuar kthesat e mëdha epokale të këtij vendi, që nga beteja e Tiranës në luftën për çlirim e deri tek vendosja e pluralizmit ku ajo priu ndryshimin dhe hapin gjigand drejt se ardhmes për të gjithë Shqipërinë ,është sot në udhëkryqin me të rrezikshëm identitar të tij.

Edhe në ditët e renda të diktaturës në Tirane mbahej gjalle disidenca, broduejsat dhe djemtë e bordurës të cilët sfidonin dogmat, klishetë,

propagandën bombarduese të pështirë dhe provincializmin e sëmurë, që ushqente apatinë dhe vegjetimin shoqëror si mbështetja më e mirë e diktaturës së asaj kohe.

Sot Tirana është shndërruar paradoksalisht në një skenë ku luhet përditë një butafori vulgare kundër kohës dhe me një aktor të vetëm që ulërin e ulërin "rrofsha unë".

Skenën e kanë pushtuar provincialet dhe jo broduejsat apo djemtë e bordurës ndonëse këta të fundit gjeneruan evropianizimin.

Provincializmi vanitoz peng i komplekseve dhe i urrejtjes shoqërore ndaj Tiranës po hakmerret me te.

Injoranca dhe bulimia politike po shqyejnë Tiranën.

Tashme tiranasit me identitet të forte shoqëror janë të detyruar të dëgjojnë për dite të njëjtin monolog të pështire "rrofsha unë rrofsha unë".

Punët e mira flasin vete nëse janë tilla dhe s’kanë nevoje për kallauz se dikush bën punën për të cilën paguhet.

Po ashtu flet vete edhe hajdutëria e Teatrit Kombëtar, për të cilën qytetaret e Tiranës nuk kane nevoje për përkthyes pasi e kuptojnë shume mire se sa e urrejnë Tiranën ata, të cilët sapo u strehuan në Tirane duan ti hane kokën asaj sepse i lodh qytetaria dhe i mbyt madhështia e saj.

Sot Tirana ka në loje identitetin e saj shoqëror, kulturor dhe intelektual të krijuar në dhjetëra vjet.

Përsa kohë do të sundojë e fitojë provincializmi i sëmurë dhe Jo broduejsat dhe djemtë e bordurës Tirana është dhe do të jetë e humbur dhe e përpirë nga bulimia e pushtetit.

Modifikuar më Premte, 03 August 2018 13:46

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...