Çdo rritje e prezencës së NATO në Shqipëri, thellësisht e dëshiruar

Hënë, 06 August 2018 09:23

Nga Tritan Shehu

Çdo rritje e prezencës se NATO ne Shqipëri, është thellësisht e dëshiruar, stimuluar dhe mirëpritur nga ne; kjo është e “shkruar edhe ne genet” tona.
Dje disa organe mediatike kërkonin te hidhnin mjegullnaja dyshimi rreth qëndrimit opozitar për “mundësinë e zgjerimit te prezencës se NATO ne vendin tone”.
Pa asnjë dyshim këto janë vetëm aludime dashakeqe e krejt te kundërta me realitetin dhe faktet.
Dua te kujtoj këtu qe po thuajse i gjithë rrugëtimi i Shqipërisë drejt NATO lidhet me PD, qeverisjet e saj, deri ne anëtarësimin e plote tonin aty.
PD qe me “lindjen” e saj, ndryshe edhe nga partitë e tjera te krijuara ne ish bllokun komunist, konfirmoi vullnetin tone për BE e NATO.
Me tej me Qershor te 1992, pra dy muaj mbas formimit te Qeverise sone, Shqipëria aplikon e pranohet ne Këshillin e Bashkëpunimit te Atlantikut te Veriut.
Me dhjetor 1992 Berisha viziton Selinë e NATO ku pritet nga Sekretari i Përgjithshëm, i cili me Mars 1993 viziton vete Shqipërinë.
Me 23 Shkurt 1994 Berisha nënshkroi dokumentin Kuadër te Partneritetit për Paqe me NATO, duke e bere Shqipërinë anëtaren e pare nga vendet ish komuniste te saj.
Me 20 prill Kuvendi i Shqipërisë ratifikoi këtë dokument, megjithe kundërshtitë e socialisteve ne këto periudha.
Rruga vazhdon me tej ne bashkëpunim gjithmonë dhe me te ngushte deri sa me Samitin e 2 prillit 2009, kur Kryeministër ishte Berisha, u anëtarësua përfundimisht ne NATO, duke përberë kështu një nga arritjet me te mëdha historike te Shqipërisë, shqiptareve e Rajonit tone.
Pra tashti ne jemi anëtare te NATO dhe si te tille kemi përfitimet madhore, por dhe obligimet e mëdha ndaj kësaj aleance, obligime qe lidhen me elementet financiare, pjesëmarrjes, thellimin e demokracisë, luftës sonë ndaj krimit, drogës, trafiqeve, terrorizmit, racionalitetit ne politikat Rajonale dhe ato te Jashtme etj, nder te cilat fatkeqësisht jemi shume larg asaj qe kërkohet nga një vend anëtar ne seriozitet, impenjim e rezultate.
Pra është me e dobishme qe kjo Qeveri te përpiqet te realizoje “detyrat e shtëpisë” e te mos përdori vendime te mundshme pozitive te NATO ndaj nesh e Rajonit, si “fishekzjarre” politike për kamufluar realitetin tone te brendshëm.

B.jpg

 

Modifikuar më Hënë, 06 August 2018 09:48

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...