MASR, ministria e absurdit jep shkollën me qera!

Diel, 26 August 2018 13:14

Nga Luçiano Boçi

Para viteve ‘90, nën zë, për të treguar absurditetin e regjimit, qarkullonte një barsaletë:
- Çfarë do bënte regjimi nqs instalohej në Sahara?
Përgjigja ishte:
- Do të importonte rërë.
Por nuk mbaron me kaq. Tani kemi absurditete të reja.
Me Ministrinë e Absurdit, alias të Arsimit.
Në një kohë që kërkesat për shkolla të reja janë maksimale për shkak të degradimit infrastrukturor të tyre, Ministria jo vetëm që nuk ndërton të reja, por dhe të rejat e ndërtuara nga 2013, nuk i përdor por i jep me qera.
Për të qeshur e për të qarë.
Kjo ka ndodhur me godinën e re të shkollës së mesme në njësinë administrative Bradashesh.
E filluar si investim në 2013, shkolla ishte një kërkesë permanente e komunitetit, për shkak se të gjithë fëmijët për të vazhduar shkollën e mesme, detyroheshin me forgona e mjete të rastit të shkonin deri në Elbasan.
Por megjithese përfundoi në 2014, kjo shkollë nuk u vendos në funksion.
Shkaku: paaftësia ulëritëse e ministrisë së arsimit.
Justifikimi: s’ka nxënës, kur kjo njësi është ndër më të mëdhatë, me gati 10.000 banorë.
Fëmijët ndërkohë çdo ditë bëjnë 10 km për të arritur shkollën.
Aty janë investuar gati 1.5 milionë euro.
Për turp jepet me qera me çmimin qesharak 75 lekë.
Vendim i marrë në Korrik, nē kulmim e pushimeve verore.
Lajmi ka kaluar pa vëmendje, siç e donte Ministria e jonë e famshme e Arsimit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Aktualitet

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Një grup hajdutësh që vidhte lokale dhe dyqane në qytetin e Durrësit është goditur nga policia.  Gjithashtu gjatë kontrolleve janë arrestuar edhe dy shtetas të tjerë me lëndë narkotike dhe armë...

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Aktualitet

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Kanë nisur reshjet e para të dëborës në qarkun e Korçës. Prej dy orësh kanë nisur reshjet e para në këtë qytet, ndërsa deri tani nuk raportohet për bllokim rrugësh. Kjo...

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Aktualitet

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Një tjetër peshkaqen është kapur këtë herë në rrjetat e peshkatarëve, në zonën e Himarës.  Një ditë më parë një peshkaqen , me gjatësi 3.5 m dhe me një peshë prej 400 kg u...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!