Referendumi në Maqedoni dhe shqiptarët

Saturday, 01 September 2018 11:34

Nga Tritan Shehu/ 

Shqiperia e shqiptaret e tjere ne Rajon nuk mund te qendrojne indiferent ndaj Referendumit te 30 Shtatorit ne Maqedoni!
Aty u hap zyrtarisht fushata e Referendumit te 30 Shtatorit, per ndryshimet kushtetuese dhe te emrit te saj, ne baze te mareveshjes me Greqine.
Rezultati pozitiv i ketij Referendumi konfirmon rrugen europiane per ate vend fqinje, si dhe i mundeson antaresimin e menjehershem ne NATO. 
Ne te kunderte askush nuk mund te parashikoje se ne cfare “skutash” do te vazhdoje te endet ai shtet, duke rrezikuar seriozisht jo vetem stabilitetin e te ardhmen, por edhe vete ekzistencen e tij, si dhe duke gjeneruar keshtu destabilitet ne te gjithe Rajonin.
Eshte shume pozitiv fakti qe ne terresi faktori shqiptar aty dhe partite e tij politike, ne qeverisje apo opozite keto, jo vetem jane shprehur pozitivisht, por dhe jane organizuar qe te zhvillojne nje fushate energjike e aktive ne favor te “po”-se, ne nje aleance te perbashket apo qofte dhe ne vecanti.
Pa dyshim kjo shpreh e konsolidon qartesisht pozicionin e aspiraten e madhe te shqiptareve per Europe e Perendim.
Ata te cilet duan ta “minojne” kete Referendum, jane po ata qe ne vite krijuan shume probleme artificiale me Greqine, Brukselin e NATO-n, per te ngritur pengesa te pa faleshme ne proceset integruese, dhe qe sot vazhdojne te perpiqen ta vendosin vendin e tyre diku larg ne Lindje, qofte kjo edhe per llogari te vendeve te treta.
Ne keto kushte Shqiperia, Kosova, i gjithe faktori shqiptar ne Rajon, duhet te behen aktivisht “krahe” per te ndihmuar ne nje rezultat pozitiv, jetik ky per Maqedonine.
Dhe ka shume menyra te tilla demokratike, legale, transparente, aspak ne kundershtim me sovranitetet, qe mund te definohen e aplikohen nga neve ne kordinim te plote vecanerisht me partite shqiptare aty, per fitoren e Referendumit, gje me shume rendesi per Ballkanin Perendimor, per te gjithe ne.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...