BE  heq gurin e themelit ligjit “Për Teatrin”

E mërkurë, 12 September 2018 14:43

Nga Hekuran Hoxhalli

BE tha dje: zhvisheni projektin e Teatrit nga korrupsioni, dmth nga skema e zhvatjes së pasurisë publike për qëllime përfitimi privat. Të gjithë thirrën urraaa! A thua se për herë të parë dëgjonin fjalinë: Futeni projektin në garë?!
Të futësh projektin në garë do të thotë të shpronësosh privatët e parcelës ndërtimore, projektin e teatrit të mos e bëjë oligarku, por profesionistë të painteresuar për kullat pas tij, do të thotë lejën e ndërtimit për kullat t‘ia japësh ndërtuesit që kërkon numër sa më të vogël katesh e kullash, por që ve në dispozicion fond sa më të madh për ndërtimin e teatrit.
BE kërkon garë, sepse gara e mbron interesin publik dhe lufton korrupsionin. Gara është kundër Kryeministrit që e “polli” këtë aferë dhe kundër oligarkut që iu bë “djep” asaj.
Opozita ka të drejtë që t’i gëzohet fjalës së BE, sepse BE foli këtë herë me gjuhën e saj. Problemi është se pse gëzon “nëna” dhe pse gëzon “mamia”. Apo ia kanë gjetur anën edhe garës? Të kenë vënë kriter tenderi që firma fituese duhet ta ketë emrin me gërmën e parë “F” dhe të disponojë truall brenda parcelës ndërtimore?
Sic e njoh une “nënën” e korrupsionit, kjo do jetë gjëja e parë që i ka shkuar ndërmend. Puna është se BE nuk e ka regjistruar tentativën e parë si “projekt zhvillimi”, por si aferë korruptive, e mbetur në tentativë. Deklarata e BE nuk është: “Bravo çuna! Vazhdoni kështu!”, por është: “Kujdes çuna! Kështu nuk bëhet!”. Deklarata e BE është “gropa” që BE i ka bërë gati “nënës” së korrupsionit. Sfida nuk është për Kryeministrin. Sfida është për opozitën: do t’ia ndriçojë rrugën për në gropë kryeministrit, apo do ta tërheqë nga mënga që të mos bierë brenda?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Bota Shqiptare

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Një aksident tragjik ka ndodhur në orët e pasdites së sotme në Mramor të Prishtinës, ku janë konfirmuar 3 persona të vdekur dhe 3 të tjerë të plagosur. Mediat në Kosovë...

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Aktualitet

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Duke filluar nga muaji nëntor qendrat spitalore universitare do të kenë shefa të rinj shërbimi, të cilët do të zgjidhen në bazë të kritereve të reja, të ndryshuara me VKM...

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Aktualitet

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Një shofer Policie është prangosur nga ana Sherbimit te Brendshem ne Ministrine e Brendshme.Polici me inicialet D. L. 31 vjeç, banues në Tiranë, u prangos pasi në rrugën “Unaza e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!