Rrethimi amerikan, pse Tahiri sulmoi ambasadën?

E Enjte, 01 November 2018 13:35

Bledi KASMI

Saimir Tahiri doli në një konferencë shtypi për të treguar se ishte i “virgjër” në lidhje me hetimin ndaj tij për lidhjet me bandën e Habilajve për trafikun e drogës. Ai paraqiti prova nga gjykata italiane , e cila sipas tij ka mbyllur hetimet për Tahirin. Po çfarë hetimesh nga kryet Italia? Këtë Tahiri nuk e tha.
Hetimet italiane për Tahirin nuk kanë të bëjnë aspak me trafikun e drogës dhe bashkëpunimin e tij me grupin e Habilajve. Italia ka thënë se e ka hetuar Tahirin për vetëm dy episode.
Episodi i parë ka të bëjë me blerjen e një argjendarie të kushtueshme nga grupi i Habilajve për gruan e Tahirit dhe episodi i dytë ka të bëjë me blerjen e një kostumi për Tahirin po në Itali.
A mundet këto dy episode qesharake të mbulojnë trafikun e drogës të Tahirit?
Këtë nuk e beson askush, madje as vetë Tahiri dhe as Rama, por ata po mundohen që ta përdorin për të mbuluar subjektin kryesor të hetimit që është trafiku i drogës, lidhjet e bandës së Tahirit me Habilajt dhe se si është përdorur pushteti i tij si ministër i Brendshëm për të mbjellë të gjithë vendin me drogë.
Dalja e Tahirit sot në konferencë për shtyp na jep një sinjal të qartë të një bashkëpunimi të ri të tij me Ramën. Pas largimit të Fatmir Xhafës, Tahiri ka lëshuar të gjitha bateritë e tij kundër opozitës me një fjalor të huazuar nga Rama. Por, bashkë me opozitën Tahiri ka sulmuar edhe Ambasadën amerikane.
Po pse Rama dhe Tahiri në aleancë me njëri tjetrin po sulmojnë ambasadën amerikane?

Kjo është e thjeshtë për tu kuptuar. E para, ka të bëjë me faktin se shpëtimi i Tahirit pengohet direkt nga ambasada amerikane dhe qëndrimi i është bërë i qartë Ramës dhe Arta Markut nga qeveria amerikane në lidhje me këtë hetim. Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar direkt Ramën publikisht dhe zyrtarisht se nëse do të mbyllen hetimet për Tahirin dhe Shullazin, atëhere ata do të merren direkt me vetë Ramën dhe Markun.
Prova e qartë se amerikanët e kanë seriozisht kësaj here është ndjekja e seancave gjyqësore ndaj Shullazit nga përfaqësues të ambasadës amerikane që në fakt është një nga rastet e rralla në praktikat diplomatike, por është një dëshmi se amerikanët nuk kanë asnjë besim në kushtet e reja të krijuara me një drejtësi të komanduar politikisht.
E dyta, ky hetim që nuk mbyllet e tremb Ramën, sepse nëse Tahiri shkon në burg, ashtu sikurse pritet të ndodhë, atëhere bashkë me Tahirin rrezikon edhe Rama.
Të gjendur në kushte të një rrethimi amerikan si Rama dhe Tahiri po kërkojnë të përdorin një përgjigje rutinore të Antimafias italiane në lidhje me hetimin e episodeve terciale të dosjes së drogës së bandës Habilaj-Tahiri. Në fakt as kjo strategji nuk mund ti hedhë hi syve as opinionit public në Shqipëri dhe as amerikanëve mbi provat në dosjen për Tahirin dhe prej këtej as mund të shpresohet që të shpëtohet Rama.
Për të kuptuar se përse Tahiri sulmoi sot ambasadën amerikane duhet të kujtojmë deklaratat që bëri ish ambasadori një ditë përpara se Gjykata të lironte nga arrseti shtëpiak Tahirin.
“Kemi dëgjuar disa raportime nga burime të pavarura për presione serioze në këtë çështje, përfshirë edhe ryshfete që u janë ofruar gjykatësve. Ne i bëjmë thirrje shoqërisë civile dhe medias që ta vëzhgojnë këtë çështje me vëmendje, në mënyrë që vendimi të bazohet mbi provat dhe ligjin dhe jo mbi presione, kërcënime apo para. Askush nuk është mbi ligjin”, tha Ambasadori Donald Lu. Ambasada më pas reagoi duke u shprehur se i qëndronte deklaratave të dhëna nga ambasadori Donald Lu.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Politikë

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, të enjten, deklaroi se pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano...

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Sport

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Kroacia ka arritur të marrë tri pikë shumë të rëndësishme përballë Spanjës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në fazën e “PlayOff” në Ligën e Kombeve. Djemtë e Daliç kanë...

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Politikë

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!