Përplasja e elitave me pushtetin , ky i fundit ka humbur edhe kur ka vrarë

Tuesday, 04 December 2018 18:44

Sot në ditën e 31 të protestës bashkë me njerëzit qytetarët e familjet e tyre iu bashkua protestës dhe intelektuali Fatos Lubonja. Kjo si risi erdhi në një moment deçiziv të protestës të vazhdimësisë së saj dhe të një mjegulle të krijuar nga qeveria e boritë e saj në median e blerë.

Fatos Lubonja, gazetari dhe publicisti, ish i burgosur politik, shkoi në atë protestë dhe i bëri të qartë mendimin, qëndrimin, dhe faktin se përse ai po u bashkohej banorëve. Ishte në emër te lirisë, në emër të pronës, në emër të dinjitetit. Dhe kur është në emër të pronës është ne emër te jetës, por mbi të gjithë ky intelektual dhe njeri jo i kompromisit, ishte atje në emër të të drejtës se madhe për të protestuar, për të kundërshtuar pushtetin , arrogancën e tij, dhunën e tij . Pjesëmarrja e Lubonjës ne ketë protestë është një akt i lartë njerëzor dhe intelektual, një akt i cili i dha frymëmarrje tjetër jo vetëm protestës por të gjithë atmosferës mbytëse që ka krijuar qeverisja e sektit të rilindjes.

Por ajo që është më e rëndësishme dhe për të cilën duhet vlerësuar, akti. Dhe vetë Fatos Lubonja është  fakti se elitat jo vetëm kanë shfaqur në ekrane kundërshtimin e tyte ndaj sektit të rilindjes, por tani ato janë në rrugë në protestë. Ardhja e Fatos Lubonjës në protestën e banorëve të Astirit,  bashkimi i protestës  së tij me ta sot është fakti konkret e pjesa e pa kompromistë e elitës shqiptare, e detyruar nga kjo dhunë e arrogance, nuk ka vetëm penën dhe ekranin si mjet. Ndoshta nesër një pas një pjesëtaret e saj do të jenë në rrugë duke protestuar bashkë me ta.

Ndoshta nesër dhe kjo duhet të ndodhë, një doktor, një mësues, një inxhinier, një bankier, një gazetar, një polic duhet të dalë nga dera e shtëpisë, i veshur me jelekun portokalli. Simboli i reagimit ndaj arrogancës, simbol të cilin pavarësisht se e kopjuam nga francezët, nuk na bën me turp, por na rendit edhe ne te qytetarët me dinjitet./ Redaksionale

Modifikuar më E mërkurë, 05 December 2018 09:04

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!