Mazhoranca në parlament, puç kushtetues me KED

Premte, 07 December 2018 12:42

Mazhoranca po tenton një puc të vërtetë kushtetues me shortin e hedhur sot për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

Gjithccka është në kundërshtim me dispozitat ligjore dhe ccështë me e rëndësishmja totalisht në shkelje të ndryshimeve kushtetuese që u miratuan me konsensus absolut në korrik të vitit 2016.

Hedhja e shortit sot nga mazhoranca në Kuvend me urdhër politik të Edi Rama vijon minimin e reformës së vërtetë në drejtësi, në themel të së cilës ishte konsensusi politik për t’i dhënë më në fund vendit në sistem drejtësie të besueshëm dhe të pavarur.

Me këtë veprime të Ramës dhe ushtarëve të tij të bindur vetëm drejtësia bëhet vegël në duart e tij, më e kapur se kaq nuk ka qenë kurrë në këto vite demokraci.

Një fakt tjetër që është me rëndësi madhore në këtë ccështje është qëndrimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta.

Para disa ditësh Presidenti njoftoi se nuk mund të hidhet shorti për KED për shkak të vakumit ligjor dhe pasi dispozitat tranzitore kanë mbyllur efektin e tyre.

Edi Rama dhe mazhoranca e tij tregojnë çdo ditë e më shumë se frika e madhe i ka kapur në palcë dhe janë të gatshëm të bëjnë gjithçka për të shpëtuar lëkurën. Mendojnë se duke kapur drejtësinë do të mund t’ia hedhin.

Por nuk ka Ardian Dvoran dhe Arta Mark që i shpëton nga shqiptarët. Rama kujdes, studentët po të rrethojnë! 

Modifikuar më Premte, 07 December 2018 17:26

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Aktualitet

U paraqit si studente, juristja e Ministrisë së Arsimit largohet nga emisioni

Një nga të ftuarat në studion e emisionit Dritare në News 24 ishte e prezantuar si studente, por në të vërtetë punon si juriste pranë Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe...

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Aktualitet

Pedagogia: Nuk e di çfarë do më shumë Nikolla për të dhënë dorëheqjen

Shefja e departamentit të Letërsisë në Fakultetin Filologjik Lili Sula e ftuar në studion e "Ora News", tha se nuk e di se çfarë pret më shumë ministrja e Arsimit...

Ish-ministrit: Largimi i kësaj qeverie është pak, duhet ...

Politikë

Ish-ministrit: Largimi i kësaj qeverie është pak, duhet ...

Pas skandalit në lidhje me kompaninë Dunwell Haberman, e cila fitoi lotin e parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës përmes falsifikimit, si dhe 11 milionë të tjera...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!