Pylli mafioz i Erion Veliajt 

Tuesday, 24 Prill 2018 14:11

Nga Fahri Balliu

Përveç shterpësisë intelektuale dhe paaftësisë  për të gjeneruar projekte dhe fantazi në menaxhimin e Bashkisë, Erion Veliaj, ka ndërtuar një aferë financiare për veten e tij dhe grupin me të ashtuquajturën iniciativë sovjetike të pyllëzimit të Tiranës.

Kronikat e lodhshme, të mërzitshme,  deri në qesharake të tij, me paraqitjet skematike në ekran nuk thonë gjënë më themelore. Ku blihen këto pemë që ky mbjell? Sa kushtojnë dhe cili është plani i biznesit?

Trajtimi ekstremisht nën formën e një iniciative komuniste pa faturën e këtij “misioni” është një veprim mafioz.

Këtu nuk dalin firmat që i shesin këto pemë, nuk dalin çmimet dhe format e blerjes, nuk dalin as kriteret tenderuese.

Dhe ky për të gjitha fshihet pas mos përmendjes dhe mobilizimit ushtarak të fondeve që në themel kanë spekulimin financiar.

Nuk mundet pa faturën financiare të kemi iniciativë të ndershme dhe të vërtetë. Sigurisht Veliaj si nxënësi më i mirë i skemës së vjedhjes tradicionale të Ramës, i ka bërë të gjitha përpjekjet që të mbetet jashtë auditimit financiar, sepse marifeti i fitimit ndodhet jashtë Bashkisë.

Por autoriteti i tij si Kryetar Bashkie, është pronë e publikut.

Në këto kushte prokuroria, Kontrolli i Lartë i Shtetit dhe auditet e tjera publike duhet ta inspektojnë këtë pyll mafioz të Veliajt.

Dhe sigurisht, do të dali falsiteti i numrave, i shifrave, do të dali burimi dhe përfundimi i financave./55News.al/

Modifikuar më Tuesday, 24 Prill 2018 14:39

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Aktualitet

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Studiuesi Aurel Plasari të mërkurën foli në lidhje me figurën e Mid’hat Frashërit dhe rolin e tij në Kongresin e Manastirit. Plasari u ndal tek ky moment i artë i historisë...

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Aktualitet

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Spanja do të lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet kombëtare, në një kompeticion të organizuar në shtetin iberik, edhe pse Madridi nuk e njeh ende pavarësinë e shtetit ballkanik. Kjo...

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Aktualitet

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Kontrolli i Lartë i Shtetit rendit katër flamuj të kuq përsa i përket nivelit të shërbimit shëndetësor në Shqipëri. Për të trajtuar më mirë ankesat duhet të ketë më shumë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!