Kryeministria – bandë e frikshme për buxhetin

Tuesday, 24 Prill 2018 15:50

Nga Fahri Balliu

833 persona paguhen sot në Kryeministri. Madje qeveria me një vendim të fundit të saj e shtoi numrin dhe kjo bën që buxheti i shtetit të fillojë të shkatërrohet që në burim.

Gjithë kjo armatë e paimagjinueshme është e lidhur me faktin që qeveria mendon punësimin, si blerje të familjeve për votim.

Dhe burimet njerëzore i shikojnë si thellim të energjisë politike për zgjedhjet.

Nga ana tjetër, kjo është një qerasje e pafundme për të tërë të papunët që dalin nga mungesa e investimeve.

Pra, buxheti i shtetit e merr frakturën që në Kryeministri dhe shkon krejt si një lumë që derdhet pa asnjë funksion, veç harxhimit.

Se si është ndërtuar nga pikëpamja ligjore kjo pjesëmarrje masive në Kryeministri, i përket një auditi të sotëm dhe të ardhshëm që të zbulojë funksionin e secilit prej këtyre minjve që hanë drithin e hambarit për Shqipërinë./55News.al/

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Plumb në kokë adoleshentit, në gjendje të rëndë në spital

Një plagosje me armë zjarri mësohet se ka ndodhur në qytetin e Peqinit. Report Tv ka mësuar se një adoleshent i moshës 15-vjecare është plagosur me një plumb në kokë...

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!