A ishte më i mirë Milosheviçi a Stamboliçi, Erdogani a Guleni?

E Enjte, 05 Prill 2018 16:52

Kur terrori ndaj shqiptarëve të Dardanisë po e arrinte kulmin, të një shtresë nostalgjikësh jugosllavë me prejardhje shqiptare, nisi debati i ashpër, cili ishte më i mirë: serbi Milosheviq a serbi tjetër Stamboliq? Përtej alpeve shqiptare trumbetonin se serbi Drashkoviq është edhe më i mirë se dy të parët. Ishte e kot të futeshe në debate shterpe, sepse edhe serbi i parë edhe serbi i dytë, madje edhe i treti e i katërti, shqiptarët e Dardanisë e të territoreve etnike përpiqeshin t’i mbanin nën okupim. Qasja ndryshonte.  

Kishte situata tragjikomike brenda familjeve në Dardani. Kështu, xhaxhai Surroi, që deklarohej turk i Prizrenit, e mbështeste Milosheviqin. Nipi Veton Surroi, deklarimi kombëtar i të cilit nuk dihej, ishte për serbin tjetër, Stamboliq.

Na çliroi NATO nga Serbia, na i hoqi qafe për një kohë Amerika e Evropa Perëndimore  mercenarët shqipfolës që donin të na linin të pushtuar. Milosheviqi vrau Stamboliqin, vrau edhe vetën, kështu që u shuan debatet cili serb ishte më i miri. Por nuk pushoi gjakimi i mercenarëve shqipfolës që t’i zëvendësonin dy serbët e vdekur me tutorë tjerë. Shpirti i skllavit e kopetë e deleve nuk mund ta mendojnë jetën e tyre të mjerë pa ujqër e pa skllavopronarë. Mercenarët e paskrupullt që paranë e kanë fe e atdhe, nxiten debate të reja: a është më i mirë turku Erdogan a turku Gylen?  Natyrisht zjarrmi u japin portalet shqipfolëse të financuara nga Edogani, ndërsa u kundërpërgjigjen portalet e mbështetura nga Gyleni.

Prapë familja Surroi si me Milosheviqin e Stamboliqin u nda në dysh: disa janë për Erdoganin, të tjerët me Gylenin. Jeniçerët e Gulenit dhe jeniçerët e Erdoganit ashtu si serbët e Milosheviqit e Stamboliqit dikur, synojnë ta zhvatin pasurinë kombëtare të Dardanisë, sikurse po e zhvatin, t’i varfërojnë shqiptarët edhe më, pastaj t’i shkombëtarizojnë.

Modifikuar më Premte, 06 Prill 2018 16:34

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!