Turqia me Serbinë, haptazi kundër shqiptarëve

Tuesday, 08 May 2018 21:06

Pritja madhështore që iu bë presidentit serb, Aleksandër Vuçiç nga Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan nuk duhet lexuar thjesht si zbatim i një protokolli pritje-përcjelljeje. Po ashtu, edhe përshëndetja në gjuhën turke që presidenti serb u bëri ushtarëve turq është një konfirmim i vazhdimit të krushqisë mes Serbisë dhe Turqisë, që u ngjiz qëkur hordhitë osmane shkelën gadishullin europian.

Por, kjo pritje duhet lexuar duke projektuar së pari lëvizjet e fundit gjeo-politike, të rikthimit të aleancës mes Rusisë dhe Turqisë, që tanimë është demaskuar hapur kundër Europës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me konferenca si ajo mes Putinit, Erdoganit dhe Rohanit. Në këtë prizëm, takimi me Vuçiçin është një shtojcë e  aktivitetit rus në Ballkan, që përkon në objektivin anti-Perëndim edhe me aktivitetin turk. Kjo trajektore të çon në një aleancë që rezulton, siç ka provuar historia, të jetë anti-shqiptare.

Nuk është rastësi që Erdogani zgjodhi konferencën e përbashkët me Vuçiçin për të sulmuar Perëndimin dhe afirmuar projektin e tij për rikthimin e Ballkanit në bahçen neo-otomane. Erdogani zgjodhi Vuçiçin, si gjyle, kundër Perëndimit për të kërcënuar se Turqia do të “realizojë në mënyrë intensive” projektet e saj në Ballkan.

Duke qenë se në këtë deklaratë, Erdogani kishte në krah Vuçiçin, mund të deduktojmë lehtësisht, edhe nga historia, se këto përpjekje turke që kanë mbështetjen e Rusisë dhe Serbisë janë haptazi kundër shqiptarëve.

Modifikuar më Tuesday, 08 May 2018 22:37

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!