Pse solli kaq shume trazim ne Opinion, Gaz Bardhi

Premte, 18 May 2018 08:50

Nga Edi Lesi

Ditet e fundit, nje djale i ri, i hijshem me sqime, po dhe me syze ka qene ne krye te nje fushate denoncimesh te Partise Demokratike.
Gazment Bardhi eshte kthyer ne nje fenomen, vecanerisht per saktesine e paraqitjes dhe interpretimit te fakteve ligjore dhe juridike.
Kjo duket qarte nga reagimi i publikut, qe e ka pritur mire daljen e ketij politikani te ri, ne nje ambjent te ndenjur analistesh, ku nje pjese e mire e tyre dredhin tespiet, dhe mendojne se nuk ka nevoje te lexojne, te kerkojne, e sidomos te hetojne rreth te vertetes, pasi sipas tyre, mjafton qe ata jane ata qe jane.
Pra, eshte boll te jesh muchi, lenchi, ske pse i hap zallave krese per te ditur gjerat. Statusi qe kane fituar si VIP-a, ua justifikon menjelehtesine dhe nganjehere ata kujtojne se jane aq gjeni, sa u lejohen dhe budallalleqet, apo fyerjet.
Me kete lloj bullizmi te denueshem, keta analiste marrin para kedo qe eshte i huaj, i ri ne ambjentin e tyre. Keshtu bene mbreme edhe me Bardhin. Por, me nje nderkryerje te pazakonte, se keta medemek jane aq te stervitur, pasi dalja ne tv eshte nje nga vaktet e dites se tyre, sa duhet ta kontrollojne nervozizmin, ta terheqin e leshojne sipas kurbes qe u intereson.
Por nja 12 ore me pare, ata u cmeriten, u leshuan fare, dolen nga fiaskoja ne nje fare feje sa as vete nuk po mblidhnin dot copat e terbimit.
Pse?
Bardhi e ka shkundur rehatine e boseve te debatit, me standardin qe perfaqeson. Me saktesine e argumentit, dhe me faktet qe sjell. Faktet, po faktet. Keto prishin pune, demtojne rendin, menyren e tyre te jeteses ne nje hapesire ku zakonisht tirren llafe pa fund.
Bardhi, ka prishur rehatine e boseve te debatit se ai nuk ka asnje kompleks ne ato qe thote, beson ne to, dhe nuk eshte aspak i detyruar te qendroje ne ato teza. Ai mbron zgjedhjen qe ka bere. Ketu eshte superioriteti natyral, mbi dike qe merr te shkruara disa talking points, dhe shfaqet ne anen e keqe te historise.
Me rastin e Bardhit, terbimi i analisteve te ndenjur, vjen vecanerisht nga ajo se, nuk gjeten nje vjege ku ta godasin personalisht, megjithe hetimet qe kane bere. Nuk kane ku e kapin.
Kjo eshte nje diference e madhe, ne nje ambjent sedentar mendimtaresh ku pasanike te medhenj shume, shpesh dhe miliardere, te gjithe te dyshimte, flasin per parime, per drejtesi, flasin madje dhe ne emer te popullit.
Keto rrethana sollen terbimin mbreme ne opinion, ku titane te vizioneve dhe ideve, perfunduan si lace lagjesh duke share me fjalor si; kerric, palaco, sateme, e deri duke i permendur z.Bardhi, nje defekt ne shikimin e tij, sic shume njerez e kane, pra duke e share nga syzet.
Keta mujshare qe ushtrojne kete bullizem, kane shkuar aq larg ne mendjemadhesine e tyre, sa per asnje moment nuk reflektojne per te kuptuar se te jesh ne nje studio, ne nje emision me audience te larte si Opinion, eshte privilegj i madh, eshte po ashtu pergjegjesi publike, pasi te eshte dhene mundesia qe pak vete e kane, per te komunikuar me dhjetra mije qytetare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...