Si kujdeset Rama për Tahirët e vegjël?!

Diel, 20 May 2018 20:07

Redaksionale

Garancitë që Edi Rama i ka dhënë Sajmir Tahirit janë të shumta. Por në këtë mori garancish, disa të shprehura publikisht, disa të dhëna me Vendim Gjykate si arresti shtëpiak,  e disa të lajmëruara me kasnecë, spikat një garanci që qarkullon si virus ende në kapilarët e shtetit shqiptar, konkretisht në policinë e Shtetit, agjencitë qeveritare dhe  vetë Parlamentin Shqiptar.

Në cilësinë e Ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri ka emëruar më shumë veta sesa mund të ketë emëruar vet Departamenti i Administratës Publike, duke infiltruar në drejtoritë kyçe të policisë së shtetit, por jo vetëm, kushërinj, krushqi e tërë taborin e vet. E gjithë policia u shkartis për të spastruar tërë ata policë me përvojë, të mbrujtur me ndjenjën e shërbimit ndaj atdheut, për t’i hapur rrugë një garnizoni me Habilaj e farefisni që kanabizuan Shqipërinë. Edhe në Drejtori si Zyrat e Regjistrimit të Pasurive(hipotekat) e institucione të tjera, enturazhi i Tahirit ka ngelur i paprekur.

Por, përpos këtij niveli, ku vazhdon të ruhen si në inkubatorë tahirët e vegjël, kemi edhe persona të tjerë që janë katapultuar nga karrigia e një pub-i nate, tek karrigia e Drejtoreshës së Tatimeve, siç është rasti i Briseida Shehajt.  Kjo tahire e vogël nuk pati luhatje fare në karrierën e saj, madje edhe me shpërthimin e skandalit të Sajmir Tahirit. Ndonëse s’la faturë tatimore pa qethur si Drejtoresh e Tatimeve, ajo u zhvendos në një nga agjencitë më të rëndësishme, në Krye të Task Forcës për Bregdetin, bash në pronat bregdetare që po vidhen nga vetë shpura e Edi Ramës. Natyrshëm, lind pyetja nëse është me të vërtetë ish-ministri në arrest shtëpiak, apo po drejton agjencinë e pronave bregdetare?

Por, a mbaron me kaq kjo garanci, thjesht në “rrethin” e agjencive qeveritare? Po të zbresim më poshtë në këtë “ferrin” kanabist do të gjejmë se në Parlament kemi Elona Gjebrean, zv.ministre e Brendshme.  Siç zbulon sistemi “TIMS”, ish zv.ministrja e Brendshme dhe deputetja aktuale, Elona Gjebrea, udhëtoi me makinën tip AUDI me targa AA 003 GB, së bashku me Sajmir Tahirin, kur ky i fundit takonte kushërinjtë Habilaj në Greqi. Elona mund të jetë pasagjerja më fatlume e Tahirit, sepse ky i fundit, si kryetar i PS-së Tiranë, u përkujdes që ajo të zinte numrin 1 të listës së deputetëve të Tiranës. Por, ndonëse Tahiri hoqi dorë nga mandati i deputetit, ai është ende deputet sepse mund të ngrejë kartonin e votës së Elona Gjebreas. Për të shmangur çdo keqkuptim, në rezervuarin e deputeteve të PS-së, përveç Gjebreas, ka edhe tahire që janë shfaqur në listat e qarqeve të tjera, vetëm se janë të njohura të ngushta të Sajmirit.

Edhe në strukturën e Prokurorisë, veprimet e Arta Markut tregojnë për ekzistencën e një Tahire-Prokurore, pasi shkarkohet prokurori i çështjes së Sajmirit por nuk përndiqen penalisht as edhe të thirren në prokurori lukunia e njerëzve të ish-ministrit të përfshirë në narko-trafik.

Këto janë raste të veçuara,  por nuk kufizohen vetëm në shkrim. Tahirët e vegjël, nën kujdesin e veçantë të Edi Ramës, vazhdojnë ende të operojnë si celula të Sajmir Tahirit në  vertebrat kryesore të shtetit shqiptar. Çka është më e lexueshmja, është fakti se ato janë provat kryesore që tregojnë se Edi Rama jo vetëm që s’e ka lëshuar Tahirin, por se ai është mentori i tij. /55news.al/

Modifikuar më Diel, 20 May 2018 20:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!