Bojkoti, kur detyrohet një mazhorancë t’ia mbathë

E mërkurë, 23 May 2018 12:13

Redaksionale

“Kur një qeveri nuk bën asgjë që populli ka nevojë dhe kërkon ajo e meriton të largohet me çfarëdolloj mënyre, qoftë edhe duke e shporrur me gurë”. Ka qenë kjo një shprehje e një prej presidentëve më të dashur të italianëve, Sandro Pertini, në periudhën kur vendi i tij vuante nga lidhjet e qeverisë me mafian.

Dhe kjo shprehje është gjithmonë e më aktuale në Shqipërinë tonë.

E përditshme ka qenë javët e fundit pamja kur deputetët e mazhorancës, ministrat apo edhe vetë Kryeministri Rama kanë zgjedhur të heshtin apo më keq akoma të bojkotojnë.

Është normalitet dhe demokratike kur një opozitë vendos që aksionin e saj politik ta bazoj te bojkoti por është rast unik në botë kur një mazhorancë bojkoton. Çfarë e ka detyruar këtë qeverinë tonë këtu ta bëjë diçka të tillë.

Frika, tensioni dhe paniku prej kapjes ‘me presh në duar’ i ka bërë të gjithë rilindësit t’ia mbathin.

Këtë të shtunë, opozita e bashkuar ka thirrur popullin në shesh, para zyrës së Ramës. Presioni i shtuar i opinionit publik pas skandaleve që nuk kanë fund e ka bërë qeverinë memece dhe shurdhe.

Rama bojkoton pyetjet e gazetarëve, në çdo komision parlamentar deputetët socialistë ia mbathin dhe ministrat që kanë humbur ‘pa nam e nishan’. Koha erdhi! Shqiptarët e kanë vendosur! Kjo qeveri meriton vetëm drejtësinë popullore! /55news.al/

Modifikuar më E mërkurë, 23 May 2018 13:39

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...