Rruga drejt Zotit kalon nga dera e argjentë e Atdheut

Saturday, 26 May 2018 19:00

Fjala e Reisul Ulemasë së BFI në RM, H. Sulejman ef. Rexhepi, me rastin e dekorimit të tij me Titullin “Kalorës i Urdhërit të Skënderbeut”

“I nderuar shkëlqësia juaj President i Shqipërisë z. Ilir Meta! Të nderuar klerikë! Shkëlqësi ambasadorë! Të nderuar miq dhe vëllezër!              

Në këto momente emocionesh të thella i shpreh mirënjohje, respekt  nga zemra, Presidentit të Shqipërise që më akordoi këtë dekoratë të lartë, të lakmueshme, për çdo shqiptar që i thotë nënes nëne, bukës bukë, dritës dritë, nga foshnjëria e tij e deri  sa merr frymë.                                            

Vëllezër! Ne, shqiptarët, kudo që ndodhemi, e kemi shpirtin  me brenga. Është historia jonë ashtu, është fati ynë, por njerëzit e ndritur të historisë së Kombit tonë, Ata që na shërojnë shpirtin, janë Ata që na japin shpresë, kurajo, guxim.      

Në historinë tonë kombëtare, heronjtë e Atdheut tonë të përbashkët, janë të shumtë. Sa yjet në qiell, por Ylli i Karvanit Legjendar është Skënderbeu. Prandaj, kur ai përmendet na kujton se ne kudo që të jemi,  çfardo që të jemi, nga detyrat, funksionet, jemi Shqiptarë. Ky, heroi i Atdheut, është një pikë bashkimi për të gjithë, është një pikë kulturimi dhe edukimi për brezat me ndjenjën e detyrës ndaj Atdheut. Libri ynë i Shejtë dhe të gjithë librat udhërrëfyes për rrugën drej Zotit kalojnë nga dera e argjentë e Atdheut, Shqipërisë sonë të përbashkët.      

Përpara jush në respekt dhe të kësaj dite të çmuar zotohem: të qëndroj dhe të lartësoj shërbimin e lartë ndaj Zotit dhe Atdheut! Qoftë e bekuar Shqipëria, qendra e të gjithë shqiptarëve në botë, e njëherit qoftë i bekuar populli shqiptar kudo që gjendet dhe ata që e duan paqen, mirëqenien, tolerancën, mirëkuptimin, bashkëjetesën dhe sigurinë absolute të jetojnë si vëllezër në jetën e kësaj bote. Ju falemnderit!”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Politikë

Bardhi: Banda ‘Shullazi’ vendosi Jurgis Çyrben deputet të PS

Ish-ministri i Drejtësisë, Gazmend Bardhi, të enjten, deklaroi se pas një hetimi të nisur kryesisht në shkurt të 2016, prokuroria për Krime të Rënda vuri nën përgjim dhe vëzhgim Emiljano...

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Sport

Liga e Kombeve/ Spanja mban Kroacinë në lojë, fitore në limite për djemtë e Daliç

Kroacia ka arritur të marrë tri pikë shumë të rëndësishme përballë Spanjës, duke mbajtur gjallë shpresat për një kualifikim në fazën e “PlayOff” në Ligën e Kombeve. Djemtë e Daliç kanë...

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Politikë

Banorët e Astirit: Më parë japim jetën, pastaj shtëpitë

Banorët e zonës së Astirit te Unaza e Re, në kryeqytet vijojnë protestat e tyre, kundër mos kompensimit për prishjen e banesave të tyre. Në ditën e 12 të protestës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!