Nga Qemal SAKAJEVA Pashko Vasa, ose Vaso Pasha, apo Vaso Pashë Shkodrani,  poezinë e famshme “O moj Shqyni, e mjera…
Nga Artur ZHEJI Megjithëse verë dhe me shumicën e politikanëve me brekë plazhi, çështja e korrigjimit të kufinjve të Kosovës,…
Nga Veton Surroi Hashim Thaçi ia hapi një deriçkë Rusisë, por ajo është tepër e madhe për t’u mjaftuar me…
Nga Akil Kraja Tirana, nuk është më një demokraci por një autokraci vendore. Rasti i “zgjerimit” të korsive të reja…
Nga Jakup Krasniqi   Pse sot kemi dy shtete shqiptare, ky nuk ishte vullneti i shqiptarëve, ishin konjukturat e të…
Nga Petrit Vasili Pa asnje dyshim momenti, qe po kalon Kosova eshte shume i vecante, pikerisht nga ato momente, qe…
Nga Basir Çollaku/ Edvin mo bir, si te kam. Je duke me lojtur nga fiqiri me keto marifete qe ben.…
Beogradi synon zhbërjen e rezultatit të luftës së NATO-s Nga Qemal SAKAJEVA/ Po ndodh çfarë nuk është besuar: Serbia bombardon…
Nga Tritan Shehu Mund te japesh plot shembuj per te konfirmuar pikerisht kete, faktin qe ne Rajonin tone politika e…
Nga Augustin Palokaj Një thënie të vjetër se “si është vendi bëhet kuvendi” në rastin e Kosovës duhet kthyer anasjelltas:…
Nga Lindita Metaliaj/ Të dashur miq! Varfëria është mjeti më i sigurt për t'i sunduar njerëzit. Kur njerëzit janë të…
Nga Beqir SINA “E ata që e hapin le ta bartin këtë”, ka thënë Daçiq,tre vjet më parë, duke ia…

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!