Pavarësia dhe Zajednica, ose simetria e pakënaqësisë

 

 

Postulati i njohur që thotë se, “kur ka mospajtime të thella, zgjidhja më e mirë është ajo nga e cila të dy palët mbeten të pakënaqura”, zbatohet në mënyrë të përpiktë në procesin e normalizimit të marrëdhënieve të Serbisë me Kosovën. Përfshi luftën e kryer si domosdoshmëri madhore, caqet e deritashme të pakënaqësisë më kulmore janë: shpallja e Pavarësisë së Kosovës dhe njohja e saj nga 112 shtete, nga serbët cilësohet grabitje me luftë e territorit të Serbisë nga NATO, ndërsa krijimi i Bashkësisë së Komunave Serbe, sipas marrëveshjes së nënshkruar në Bruksel mes kryeministrit Isa Mustafa dhe kryeministrit Aleksandër Vuçiç, nga opozita është përcaktuar si kthim i Serbisë në Republikën e Kosovës nëpërmjet shtetit paralel të emërtuar Zajednica (Bashkësi, Assosation).

Atëherë, kur u shpall Pavarësia, ndërsa Kosova festonte në mënyrë madhështore, Serbia protestonte me zemërim, që nga Mitrovica e veriut e në të gjithë Serbinë, por dhe në zyrat e rëndësishme vendimmarrëse të botës, nëpërmjet aksionit politiko-diplomatik të jashtëzakonshëm të Beogradit, për të ndikuar te shtetet e globit, që të mos e njohin pavarësinë e Kosovës. Dhe, duhet thënë se, diplomacia serbe mbeti faktor ndikues që njohjet nuk përparuan shpejt.

Nga dialogu Beograd – Prishtinë me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian – bisedime të shumta e të gjata në kohë – janë arritur disa marrëveshje të rëndësishme, dikur nënshkruar nga kryeministri Hashim Thaçi dhe kryeministri Ivica Daçiç, ndërsa me ndryshimin e qeverive në të dy vendet, marrëveshjet pasuese janë firmosur nga kryeministri Isa Mustafa dhe kryeministri Aleksdandër Vuçiç. Të gjitha së bashku e kanë çuar përpara procesin e normalizimit të marrëdhënieve Serbi – Kosovë. Por, ndër zgjidhjet e arritura përmes bisedimesh të vështira me ndërmjetësimin e baroneshës Catherine Ashton dhe më vonë të Federica Mogherini, ajo që zemëroi më shumë në Kosovë është marrëveshja për krijimin e Zajednicës (Bashkësisë) së Komunave Serbe, përfshirë marrëveshjen mbi kufirin e nënshkruar mes Kosovës dhe Malit të Zi, që, sipas opozitës, vendi humb rreth 9 000 – 10 000 hektarë territor, ndërsa sipas ministrit të jashtëm Hashim Thaç, Kosova nuk humb asnjë metër katror tokë. Në Beograd qe shprehur kënaqësi e dukshme pas plotësimit të kërkesës së Serbisë për krijimin e Zajednicës, e cila, sipas opozitës së Kosovës, është Autonomi e Komunave Serbe pa u përdorur termi i drejtpërdrejt autonomi, ndërsa sipas politologëve ndërkombëtarë, krijimi i Bashkësisë (Association) u jep komunave serbe shkallë të gjerë autonomie. Opozita e Kosovës – Vetvendosja, AAK dhe NISMA – duke e kundërshtuar marrëveshjen për krijimin e Zajednicës, si dhe marrëveshjen për kufirin me Malin e Zi, ndërmori veprime deri të dhunshme, protesta në rrugë me molotov dhe gaz lotsjellës brenda në kuvend, duke i bllokuar punimet parlamentare që nga 22 shtatori, me kërkesën për dorëheqjen e qeverisë dhe tërheqjen e dy marrëveshjeve, të cilat i cilëson tradhëti ndaj vendit dhe vepra penale. Në këto rrethana shumë të ndërlikuara, Presidentja Atifete Jahjaga deklaroi se është e gatshme që të dy marrëveshjet t’i çojë për shqyrtim në Gjykatën Kushtetuese.

Ndërmjet dy caqeve të pakënaqësisë, Pavarësisë dhe Zajednicës, ka patur edhe zhvillime të tjera të ndërmjetme, që kanë kënaqur njërën palë dhe kanë zemëruar palën tjetër, ose anasjelltas, siç ka qenë për Kosovën shtimi i numrit të komunave serbe përtej Planit Ahtisaari si dhe zbatimi i ekstra territorit për manastiret serbe. Ulja e Serbisë në bisedime me Kosovën dhe kërkesa e kancelares Merkel për shpërbërjen e pushtetit paralel u arritën me vështirësi përmes kushtit për përparimin e Serbisë në procesin e integrimit europian. Dhe, me hyrjen në dialog, Serbia mori mjaft shpejt një numër përfitimesh, por duke u paraprirë atyre gjithmonë me deklaratën “kurrë nuk do ta njohim pavarësinë”. Serbia arriti të nënshkruante shpejt marrëveshjen e asociiim-stabilizimit, iu hoqën vizat sa hap e mbyll sytë, mori statusin e vendit kandidat për në BE pa asnjë vonesë, plotësoi kërkesën për krijimin e Zajednicës së Komunave Serbe në Kosovë dhe është e sigurt që do t’i hapë bisedimet, siç edhe është paralajmëruar, duke filluar me Kapitullin 35, që ka si çështje bazë normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Por, nisja e bisedimeve me Kapitullin 35, në Serbi lexohet si diçka dramatike, pasi, siç duket, Serbia do të futet në territor të vështirë politik, deri atje sa, siç është trajtuar nga mediat serbe, do të kërkohet përcaktimi i vijës kufitare mes Serbisë dhe Kosovës, dhe që, po sipas mediave serbe, kryeministri Aleksandër Vuçiç citohet të ketë thënë se, kjo është diçka e tmerrshme për Serbinë, ngaqë dihet se, kushtetuta e vendit e përcakton Kosovën territor të Serbisë; por dhe të Pikës 14 të marrëveshjes së Brukselit, sipas së cilës, Serbia nuk do të pengojë integrimet europiane të Kosovës. Kryetari i komisionit për integrimet europiane në parlamentin e Serbisë, Aleksandër Seniç, kritikon marrëveshjen e nënshkruar, duke theksuar që, është negociiuar keq nga Serbia. Madje, ai, e shikon situatën gati të përmbysur: në të përditshmen serbe “Danas”, Seniç paralajmëron që, siç i kanë thënë atij kolegë të Bundestangut gjerman, “negociatat nuk po zhvillohen në lidhje me normalizimin e marrëdhënieve në mes të dy qyteteve, por dy shteteve”, çka do të thotë se, në ditët, javët dhe muajt që vijnë, bisedimet e mëtejshme nuk do të cilësohen më kryeqytetase, domethënë Beograd – Prishtinë, por shtetërore dhe mes dy shtetesh, domethënë Republikës së Serbisë dhe Republikës së Kosovës. Pakënaqësia shkon deri aty saqë, Seniç, në intervistën e tij kritikon ashpër qeverinë serbe, sepse “ është e qartë se opinionit tonë nuk i janë prezantuar të gjitha marrëveshjet në tërësi, kështu që është krijuar panik në qeveri, se thjesht u ka ardhur fundi mashtrimeve të Vuçiç”. Dhe, ndërsa Serbia nuk është shprehur me ndonjë kundërshtim për nënshkrimin e marrëveshjes së asociim-stabilizimit BE-Kosovë apo heqjes së pritshme të vizave, ajo ka reaguar tejet e pakënaqur, deri edhe e revoltuar, që Kosova pritet të pranohet në UNESCO, ku marrin pjesë 195 vende, anëtarësim të cilin Beogradi e sheh si futje të Kosovës në paradhomën e OKB-së.

Pavarësia i mban serbët në pakënaqësi të tejzgjatur, ndaj sillen pengues, por ata e dinë që nuk mund të zhbëjnë shtetin e Kosovës dhe kjo i dëshpëron. Zajednica përbën një të keqe për shqiptarët, por ata e kanë të pamundur të detyrojnë tërheqjen e marrëveshjes për krijimin e Bashkësisë së Komunave Serbe, sepse ajo është nënshkruar nga qeveria e koalicionit me ndërmjetësimin e Bashkimi Europian, dhe e përshëndetur nga SHBA, ndërsa Uashingtoni ka theksuar në disa raste që nuk do të lejohet cënimi i integritetit territorial të Kosovës. Si kryeministri Isa Mustafa dhe ministri i jashtëm Hashim Thaçi, nuk kanë shqiptuar asnjë frazë, nëse krijimi i Bashkësisë (Zajednica) së Komunave Serbe është diçka e mirë ose diçka e keqe për Kosovën, apo një zgjidhje e kërkuar me këmbëngulje nga Beogradi dhe që nuk u përballua dot prej tyre në tavolinën e bisedimeve. Analistit amerikan Daniel Server e cilëson diçka të keqe krijimin e Association (Zajednica) të Komunave Serbe, por pasi kjo ka ndodhur, ai mendon se të këqijat e marrëveshjes mund të kufizohen disi më pas nëpërmjet vendimeve të ndryshme të qeverisë. Nëse Kuvendi i Kosovës do ta miratojë krijimin e Zajednicës – çka do të thotë se Kosova njeh shkallë të gjerë autonomie për pakicën serbe si asnjë pakicë tjetër e vogël në Europë – atëherë Serbia duhet detyruar nga Bashkimi Europian, përmes kushteve të integrimit, të mos vonojë njohjen e pavarësisë së Kosovës. Ndërsa aleatëve euro-amerikanë u mbetet të mbrojnë Republikën e vogël të Kosovës nëpër vite, që të mos dështojë përballë veprimit dëmtues Serbisë, nëpërmjet metastazave të Zajednicës shumë autonome, e shpërndarë në të gjitha “indet” e territorit të shtetit të pavarur.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>