PD: Akuzat qesharake për konspiracion rus nuk fshehin narko-trafikun e  Olsi Ramës e Tahirin

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj thotë se akuzat për konspiracion rus nuk e ndihmojnë kryeministrin Rama për të fshehur dy të vërteta të mëdha. Sipas tij, Rama po bën gjithçka për të shpëtuar Saimir Tahirin, duke shtuar se Olsi Rama është një nga peshqit e mëdhenj të kokainës kolumbiane

 

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj thotë se akuzat për konspiracion rus nuk e ndihmojnë kryeministrin Rama për të fshehur dy të vërteta të mëdha. Sipas tij, Rama po bën gjithçka për të shpëtuar Saimir Tahirin, duke shtuar se Olsi Rama është një nga peshqit e mëdhenj të kokainës kolumbiane. Në deklaratën për media, Alibeaj thekson se politikën në Shqipëri nuk e ulin poshtë skemat e trasha të Edi Ramës me rusë, spiunazh dhe destabilitet, por është bashkëqeverisja e tij me krimin. “Akuzat qesharake për konspiracion rus nuk mund ta ndihmojnë Edi Ramën të fshehë 2 të vërteta të mëdha, se ai po bën gjithçka për të shpëtuar Saimir Tahirin nga burgu dhe se vëllai i tij, Olsi Rama, është një nga peshqit e mëdhenj të kokainës kolumbiane. Që kur 613 kilogramët e kokainës u kapën me ndihmën e partnerëve të huaj, Kryeministri i vendit është zhdukur nga qarkullimi dhe nuk jep përgjigje se çfarë lidhje ka Olsi Rama me një nga kartelet më të rrezikshme të drogës kolumbiane dhe cili ishte roli i Olsi Ramës në ngarkesën e 613 kilogramëve kokainë të pastër. Edi Rama hesht dhe nuk u thotë shqiptarëve përse është takuar fshehurazi me Saimir Tahirin të premten paradite në një nga spitalet private të Tiranës. Është detyrim i kryeministrit të vendit të flasë për marrëdhënien e tij me Saimir Tahirin, duke mos mbajtur më peng integrimin europian të vendit. Edi Rama e di shumë mirë se pa i hequr mbrotjen politike ish ministrit të tij të brendshëm, Shqipërisë nuk do t’i hapen negociatat e anëtarësimit në Bashkimin Europian.  Politikën në Shqipëri nuk e ulin poshtë skemat e trasha të Edi Ramës me rusë, spiunazh dhe destabilitet, por është bashkëqeverisja e tij me krimin rreziku më i madh për stabilitetin e Shqipërisë dhe rajonit. Është biznesi i tij familjar me kartelet  e kokainës, mbrojtja e Saimir Tahirit dhe shndërrimi i vendit në parajsën e drogës akti më antikombëtar i Edi Ramës”, u shpreh Alibeaj.

Kreu i FRPD Belind Këllici: Përralla me rusë nuk venit aspak tmerret e Edi Ramës me Shqipërinë/ Kreu u FRPD, Belind Këllici i është kthyer Edi Ramës me një sërë akuzash duke këshilluar kryeministrin se përralla me rusë nuk venit aspak tmerret e Edi Ramës me Shqipërinë. “Akuzat e Edi Ramës për lidhje të Partisë Demokratike me rusët janë një tentativë e dështuar e piktorit dhe shpurës së tij për të larguar vëmendjen nga qeverisja më e dështuar që ka patur vendi ndonjëherë, në një kohë që Shqipëria është kthyer si qytezat e karteleve, ku padronët e vërtetë janë baronët e krimit, të cilët tashmë Rilindja na i shet edhe si modele suksesi për rininë e vendit. Kryebanditët sot në Shqipërinë e Edi Ramës vendosin për gjithçka, ata vendosin se kush do jetë Kryetar Bashkie në qytetin e tyre, kush do jetë deputet në qarkun e tyre dhe se kush do jetë Ministër, të mos flasim për drejtorë doganash e portesh sepse që prej 2013 ata posedojnë plotësisht këtë eksluzivitet. Kanabisi duket se i përket së shkuarës, pasi tashmë bandat e lidhura ngushtë me qeverinë, eksportojnë drejt Perëndimit kokainë që e marrin nga Amerika Latine. Policia e Shtetit është dorëzuar përballë grupeve kriminale me bekimin dhe direktivat e Kryeministrit dhe Ministrit të Brendshëm. Fakti që nuk u kapën padronët e vërtetë të 613 kilogramëve kokainë në Maminas, të ardhura nga Amerika Latinë është tregues i qartë se autoritetet shqiptare më shumë se sa ndihmuan, e shkatërruan këtë operacion. Nëse do të kapeshin porositësit e vërtetë, me siguri ata do nxirrnin emrat e tutorëve të tyre, Edi Ramës e Fatmir Xhafës, që po mbajnë peng të ardhmen e këtij vendi. “Mister Kanabisi”, Saimir Tahiri sot nuk është më i nevojshëm për Edi Ramën, pasi qeveria dhe bandat e saj nuk merren më me marijuanë, pasi kanë kaluar në një tjetër fazë, tregtimin e kokainës, ku fitimi është shumë herë më i madh. Një peshku të vogël si Tahiri s’mund ti besohej tregtia e kokainës, por një ujku të stërvitur nga sigurimi i shtetit si Fatmir Xhafaj, i besohet lehtësisht ky mision. Edi Rama po e vret çdo ditë e më shumë rininë e këtij vendi. Sot ka një zhvillim dramatik në Shqipëri. Vendi ynë nuk është thjesht dhe vetëm prodhuesi më i madh i hashashit në Europë, nuk është kthyer vetëm në vend tranzit të drogave të forta, kokainës dhe heroinës por me shpejtësi të frikshme po rritet edhe numri i përdoruesve të drogës. Shqipëria renditet e para me 2.5% të prevalencës së përdorimit të drogës, e ndjekur nga SHBA me një prevalencë prej 2.3%. Te rinjtë nga 15 deri në 34 vjeç janë përdoruesit më të mëdhenj të drogës. Numri i konsumatorëve të drogës është 3 fishuar gjatë qeverisjes së Edi Ramës, si pasojë e rritjes së konsumit dhe trafikimit të drogës me mbështetje dhe mbrojtje qeveritare. Rritja e përdoruesve të drogës që shpërndahet nën mbrojtjen e policëve të korruptuar pranë shkollave të vendit, rritja e krimit si pasojë e përdorimit të drogave të ndryshme, rritja e dëshpërimit dhe depresionit në familjet e përdoruesve, nuk është problem i Edi Ramës. Shqetësimi i tij janë paratë që sjell droga për të blerë më pas gjithçka dhe gjithkënd, vetëm e vetëm për të ruajtur dhe mbrojtur pushtetin e tij të krimit dhe drogës. Edi Rama me papërgjegjshmërinë që e karakterizon dhe me mbështetjen që po i jep lulëzimit të eksportimit të drogave të forta drejt perëndimit, po i hap një plagë të madhe shoqërisë shqiptare, e cila i ka ende të freskëta ngjarjet e 1997, kohë në të cilën kryeministri aktual rrëzitej nudo në plazhet e Francës “, thotë Këllici.

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>