PD në ditën e 7 Marsit: Në qeverisjen e Ramës arsimi më i keqfinancuari-mësuesit pa kontrata

Deputeti demokrat Luçiano Boçi ngriti si shqetësim gjendjen e vështirë në të cilën gjenden sot mësuesit dhe pedagogët e vendit. Në një dalje për mediat, Boçi akuzoi kryeministrin dhe Ministren e Arsimit se kanë lënë pa kontratë pune mësuesit. Për Boçin, arsimi nuk është prioritet i qeverisë Rama

 

Partia Demokratike ka uruar mësuesit e profesorët në ditën e 7 Marsit, ndërsa ka hedhur akuza ndaj qeverisë dhe Edi Ramës, për keqfinancime të arsimit. Në ditën e tyre, deputeti demokrat Luçiano Boçi ngriti si shqetësim gjendjen e vështirë në të cilën sipas gjenden sot mësuesit dhe pedagogët e vendit. Në një dalje për mediat, Boçi akuzoi kryeministrin dhe Ministren e Arsimit se kanë  lënë pa kontratë pune mësuesit. Për Boçin, arsimi nuk është prioritet i qeverisë Rama. “Jemi në ditën magjike të 7 Marsit, kur mësuesit janë në qendër të vëmendjes dhe të mirënjohjes së të gjithëve! Japim sot urimet më të bukura për misionarët e dijes, për mësuesit, për pedagogët e sotëm dhe atyre që edukuan ndër vite breza të tërë. Por sot shprehim edhe solidaritetin me problemet, shqetësimet dhe hallet e tyre, që nisin nga keq pagesa e shkojnë deri tek pasiguria për vendin e punës. Probleme për të cilat askush nuk i dëgjon e askush nuk u jep përgjigje. Sepse arsimi nuk është një prioritet kryesor për qeverinë e Edi Ramës, modeli i të cilit nuk është mësuesi, por trafikanti i drogës. Në buxhetin e këtij viti, arsimi në Shqipëri është ndër zërat më të keq financuar, duke mos mbajtur premtimin për të investuar në arsim rreth 50 milionë euro në vit. Financimi tani është sa për mbijetesë, tek 32 milionë euro, ku pjesa më e madhe shkon për paga dhe fare pak për investime. Rama e Nikolla duhet t’u përgjigjen pedagogëve për pagat mjerane me të cilat i trajtojnë dhe për shkatërrimin e universiteteve publike. Pse u bllokuan prej 3 vitesh titujt akademike, këshillat e profesorëve dhe doktoraturat. Duhet të përgjigjen pse janë rritur tarifat e shkollimit dhe janë shtuar llojet e tarifave. Duhet të japin llogari pse një student shqiptar në universitet publik paguan një tarifë për master në mijëra euro më të madhe ose të barabartë me një universitet privat dhe sa një student europian. Duhet të përgjigjen pse sot shumë të rinj braktisin universitetin për arsye ekonomike e largohen nga Shqipëria. Rama e Nikolla duhet t’u përgjigjen mësueseve pse i kanë lënë pa kontratë pune prej gati 9 muajsh. Ata duhet ta dinë që një mësues pa pagën e 13 të mohuar prej 5 vitesh dhe pa shpërblimin e hequr, sot merr një pagë vjetore totale më të vogël se ajo e 2013-ës. Rama dhe Nikolla duhet të japin llogari prindërve pse nuk pranojnë të japin tekste falas për nxënësit e arsimit parauniversitar dhe pse paratë e fëmijëve të tyre i kanalizojnë drejt klientelës dhe koncesioneve. Kjo politikë ka ndikim të padiskutueshëm në uljen e cilësisë se mësimdhënies dhe në përgjithësi në cilësinë e arsimimit të fëmijëve. Arsimi rimëkëmbet duke investuar, duke rritur pagat e mësuesve dhe pedagogëve, duke siguruar tarifa të përballueshme për studentët dhe treg pune për të rinjtë! Dhe së bashku ne do ta realizojmë këtë projekt”, deklaron Boçi.

Kronika-Rama bën të penduarin para mësuesve: Na falni për fjalorin e ditës së enjte/ Edi Rama ka zhvilluar një takim me mësuesit më të mirë për të uruar festën e 7 Marsit. Ai e ka shfrytëzuar këtë takim për të kërkuar ndjesë që politika  e pengon çdo të enjte misionin e mësuesit. “Ndjesë mësuesve që unë dhe raca ime e politikanëve nuk ju ndihmojmë aspak në kryerjen e misionit tuaj thelbësor që është jo vetëm të përgatisni njerëz të ditur, por të edukoni qytetarë të mirë, por ju pengojmë çdo të enjte rregullisht në kryerjen e misionit tuaj edhe ditët e tjera, por sidomos të enjten. Shfaqja e të enjtes rrëzon të gjitha fjalët që mund të themi gjatë javës në raport me virtytet e dhuntitë e mira. Sidoqoftë duke qenë në këtë detyrë unë kam mundësinë e madhe që në ditët e tjera të javës të laj me sa më shumë punë dhe kontribut në mbështetjen tuaj dhe të gjithë të tjerëve mëkatet e së enjtes. Besoj që në raport me ju ne kemi ende shumë për të bërë, kemi shumë detyrime sesa të drejta sesa shumë kemi bërë. Çdokënd prej jush që udhëhiqet nga arsyeja dhe faktet kemi bërë jo pak për krijimin e kushteve për të pasur një mjedis edukimi e arsimimi dinjitoz”- deklaroi Rama

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>