10 mijë të punësuar në 3 muaj, çfarë ta çuajmë, Rrens-Kazan-Hashash…kryeministër

Tuesday, 05 June 2018 08:27

Nga Shefqet Bruka

Ua ua 10 mijë të punësuar për 3 muaj, sukses i paparë. Të gjithë në punë, lereni fjalet, në punē të gjithë!
Ju telefonova ca miqve të mijë të papunë për ti uruar për punësimin e tyre. Urime ju thash dhe shtova në punë qafira se më lodhet, pardje papunë dje e njejta histori, sot në punë! Shpejt në punë!.
Miku i parë shtangu dhe me një nënqeshje të hollë më pyeti kush të tha, kryeministri i thash, aha bëri ai, mblodhi duart grusht dhe shtoj,  ai mashtruesi ka punësuar vetem mashtrimet e tij. Miku i dyti, më tha ik o trap, atë të kazanit beson ti,  ai vetem ato kazanit të tij ka punësuar. I treti më tha ti njihja se ke pak mend po ti qenke fare, fare, fare si i beson atij të marri, atij me bilush jasht, atij uturaku. O zot thash me vete, çfarë po më dëgjojn veshet. O shokët i mi paskan rrjedhur o kryeminstri paska pjerdhur.
Më nē fund, një nga miqt e mijë qetësisht më tha: shumë faleminderit për urimin. Çfarë pune ke filluar or mik e pyeta, vetëpunësim më tha. Shumë mirë i thash, vetëpunësimi është një nga format më të mira në ekonominë e tregut dhe të gjithë duhet të vetëpunësohen si ti. Jo jo menjëherë ai tha, vetem unë jam i vetëpunësuar ndersa të tjerët duhet të punësohen tek une se unë po hapi mijra vende pune.
Si e pyeta unë? Po ja me tha, unë kam shpallur një konkurs mbarëkombëtar, fitues nuk do të jetë vetem një person por plot sa lloto, baste, kazino, bingo ka ky dreq vendi. Fituesit shpallen çdo tre muaj dhe sejcili do fitoj 10 mijë paund. U pa puna edhe unë po punësohem tek ti i thash. Për cfaŕë është ky konkurs? Ja më tha, për epitetin më të mire, më të përshtashëm dhe më përmbajtësor për kryeminstrin tone.
Kush është epiteti më pershtashëm:
1. Kazankryeminister
2. Rrenskryeministèr
3. Hashashkryeminister
4. Bilushkryeminister
5. Babalekryeminister
6. Uturakkryeminster

Modifikuar më Tuesday, 05 June 2018 08:30

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Bota Shqiptare

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Zbatimi i marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit me lehtësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, vlerësohet në mënyra të ndryshme nga palët në negociata. Kryesisht...

E pabesueshme! Mësoni sa ka shkuar trashësia e dëborës në këtë fshat të Shqipërisë

Aktualitet

E pabesueshme! Mësoni sa ka shkuar trashësia e dëborës në këtë fshat të Shqipërisë

Kjo ka qenë situata në orët e mesditës, ndërsa në mbrëmje në Dardhë trashësia e borës arriti në një metër, duke krijuar vështirësi të mëdha në lëvizjen e automjeteve. Edhe pushuesit...

Anglia përmbys Kroacinë, kualifikohet në “final four”

Sport

Anglia përmbys Kroacinë, kualifikohet në “final four”

Anglia ka arritur të marrë pikët e plota ndaj nënkampionit të botës, Kroacisë në kuadër të Ligës së Kombeve, duke siguruar plasmanin në “final four”. Kroacia doli së pari në epërsi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!