Kotzias në Tiranë, takohet me ministrin e Jashtëm Bushati

E Enjte, 29 Mars 2018 13:41

Pothuaj dy javë nga dhënia e autorizimit nga presidenti Ilir Meta, për lëshimin e plotfuqishmërisë për grupin negociator, mbërriti në mesditë në Tiranë, Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias. Ai është takuar me homologun shqiptar, Ditmir Bushatin.

Ndërkohë, pritet një marrëveshje e re për detin, nga grupet negociatore, ndërsa data e vizitës së kryeministrit grek, Alexis Tsipras, në Tiranë, ende nuk është bërë e ditur. Nga kjo vizitë pritet që kryeministri i vendit Rama, të firmosë një dokument të ri të miqësisë dhe bashkëpunimit strategjik me fqinjin tonë jugor. Ndër to është abrogimi i “ligjit të luftës” me Shqipërinë nga Greqia.

 

Modifikuar më E Enjte, 29 Mars 2018 13:49

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!