Demokrati sulmon Ramën: Qëlloi ndaj simbolit të demokracisë

Hënë, 18 June 2018 17:37

 Pas zhurmës që krijoi vendimi i Bashkisë së Hasit, e cila i akordoi titullin ‘Qytetar Nderi’ atentatorit të Azem Hajdarit, Gafur Mazreku, vjen edhe një tjetër reagim nga kampi demokrat. Përmes një statusi në “Facebook” demokrati Arben Ristani iu kundërvu Ramës. Ai tha se dekorimi i Mazrekut, qëlloi mbi simbolin e demokracisë.

 

“E kane marre mire mësimin e eterve, sipas te cilit, populli sundohet duke e varferuar, dhunuar dhe depersonalizuar.

Dekorimi i atij qe qelloi mbi simbolin e demokracise dhe perdhosi parlamentin duke qelluar me arme, brenda ne parlament, ne tempullin e demokracise, eshte pikerisht treguesi me i qarte ne drejtim te injorimit, fyerjes, depersonalizimit te atyre qe besojne te herojte e demokracise dhe te institucionet e demokracise.
Gjithsesi, ka akoma qe kane marre po aq mire, mesimet se si permbysen diktaturat dhe si perfundojne diktatoret”, shkruan Arben Ristani.

Ndërkohë zyra e Kryeministrit Edi Rama përmes një reagimi për mediat, u distancua nga ky vendim. Kryeministria theksohet se vetë Rama është angazhuar në këtë çështje dhe i kërkon Prefektit të Kukësit të mos e firmosë vendimin.

Modifikuar më Hënë, 18 June 2018 17:39

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Bota Shqiptare

Firmoset urdhër-arresti për Nikolla Gruevskin

Ministria e Brendshme maqedonase ka firmosur urdhër arrestin për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski. Ky vendim erdhi pas njoftimit nga Gjykata Penala që nuk ka mundur të gjejë të akuzuarin Nikolla Gruevski për...

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Kulturë

Lajme të mira nga aktori i humorit që pësoi atak kardiak

Aktori i njohur i humorit shkodran Besnik Çinari, pak ditë më parë luftoi për jetën, por tashmë ai e ka kaluar rrezikun, pas një ndërhyrje që pati në zemër. Ai...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!