Çështja e Kosovës/ Tritan Shehu: Ndryshimi i kufijve, skenar i hershëm i Beogradit

E Enjte, 09 August 2018 19:42

Ish-ministri i Jashtëm, deputeti demokrat, Tritan Shehu e quan propozimin për ndryshimin e kufijve një skenar i hershëm i Beogradit dhe i disa aleatëve të saj. Shehu tha se hapja e temave për ndryshme kufijsh është një plan destabilizues.

Rrit madhësinë e shkrimit  Zvogëlo madhësinë e shkrimit

Propozimet për ndryshim të kufijve ish-ministri i Jashtëm, Tritan Shehu i konsideron ortekë të rrezikshëm për Ballkanin. Në një intervistë për Report Tv, Shehu thotë se ky ka qenë një plan i hershëm i Beogradit për ti lanë jashtë BE vendet e Ballkanit.

Unë këtë ide të shkëmbimit të territoreve i kam dëgjuar më përpara, realisht si produkt i politikave të Beogradit, për të mbajtur rajonin si një zonë të pa stabilizuar për të destabilizuar, lëshojnë të tilla ide që nuk janë vetëm të tyre, por edhe të disa aleatëve të tyre që duan ta shikojnë rajonin në trazira, rrëmujë, mungesë stabiliteti.

Tritan Shehu, deputet i PD

Ndërsa propozimin e Thaçit për bashkim me Kosovën të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit, ish-ministri i Jashtëm e konsideron kështu:

Tingëllon shumë bukur, duket si  një kështjellë e ndërtuar në rërë, si një megaplatformë e ndërtuar në boshllëk. Ca do shkëmbesh në lidhje me këtë gjë? Nëse dikush mendon se Serbia është kthyer në një lepurush të butë dhe është gati të japi çdo gjë, unë mendoj se gabon. Mbas Serbisë qëndrojnë të tjera fuqi, të cilat synojnë  të krijojnë destabilizim në rajon.

Tritan Shehu, deputet i PD

Sulmin e Presidentit Thaçit ndaj Sali Berishës, Tritan Shehu e quan rrufe nga maja e Olimpit.

Fatkeqësisht dëgjova presidentin e Kosovës të lëshojë disa rrufe, sikur të ishte në majën e Olimpit, anatemuse mbi Berishën, vetëm sepse Berisha bëri një denoncim,  dhe shfaqi mendimin e vet që është konstant në këto mendime. Deshi Thaçi me atë gjë të tregonte se ai ka një forcë mbinjerëzore, qiellore dhe lëshoi rrufetë mbi Berishën? Mendoi se në këtë mënyrë do të tregojë forcën e madhe të tij për të trembur Beogradin?

Tritan Shehu, deputet i PD

E rrezikshme sipas Shehut është dhe ideja e hedhur nga ministri për Diasporën, Pandeli Majko për heqjen e kufirit Shqipëri-Kosovë, nisur nga 1 janari i vitit të ardhshëm.

Hedhin fishekzjarre atje, duke kaluar në një ekstrem, i cili realisht po të merrej seriozisht nga të huajt, do të konsiderohej si një deklaratë e rrezikshme.

Tritan Shehu, deputet i PD

Për aksionin opozitar në vjeshtë, Shehu tha se fokusi do të jetë rrëzimi i qeverisë “Rama”.

Modifikuar më E Enjte, 09 August 2018 19:44

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ngacmime seksuale te Medreseja, nisin hetimet

Bota Shqiptare

Ngacmime seksuale te Medreseja, nisin hetimet

Prokuroria Themelore në Prishtinë pritet që shumë shpejt të nisë hetimet lidhur me akuzat se në Medresenë “Alauddin” ka pasur ngacmime seksuale ndaj nxënëseve. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e...

Dhëmbi i rënë në ëndërr, nuk ka atë shpjegim që ne i kemi dhënë gjatë gjithë kësaj kohe

Shëndeti

Dhëmbi i rënë në ëndërr, nuk ka atë shpjegim që ne i kemi dhënë gjatë gjithë kësaj kohe

Gjithmonë pasi kemi parë një ëndërr, ua tregojmë personave më të afërt që na rrethojnë për të mësuar kuptimin e tyre. Ëndrrat duhet t’i tregoni në mëngjes, ose më pas mbajini...

"Usain Bolti s'do të bëhet kurrë futbollist"

Sport

"Usain Bolti s'do të bëhet kurrë futbollist"

Pasi i fitoi plot tetë medalje të arta olimpike në garat e shpejtësisë, atleti Usain Bolt javën e kaluar debutoi në sportin e futbollit, me synimin që të bëhet futbollist...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!