Bravo znj.Kryeprokurore, i shërbeve sërish Ramës dhe bandave

Premte, 24 August 2018 13:45

Një ditë më parë Gjykata e Katanias liroi nga qelia të ashtuquajturin ‘financier’ të grupit të Habilajve, Nezar Seitin, ndërsa sot Prokuroria e Durrësit ka pushuar hetimet mbi ligjshmërinë e ekstradimit të tij drejt Italisë.

Sipas ‘Balkanweb’, hetimet janë pushuar që në fund të muajit qershor, ndërkohë që vendimi është miratuar dhe nga Gjykata e Durrësit.

Sipas Prokurorisë së Durrësit, parregullsitë e tre institucioneve për ekstradimin e Seitit, konkretisht Prokuroria, Gjykata dhe Drejtoria e marrëdhënieve Juridiksionale nuk përbëjnë vepër penale, por vetëm masë disiplinore.

Një nga arsyet se përse opozita e ka kundërshtuar aq fort ekstradimin e Seitit, është për shkak se emri i tij ishte shënuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda në një njëjtin procedim me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, që dyshohet se ka ndihmuar grupin e Habilajve në kultivimin dhe trafikimin e narkotikeve.

Për më tepër, fakti që Seiti kishte një çështje të hapur në Shqipëri nuk e lejonte esktradimin e tij drejt shtetit fqinj, por Prokuroria veproi kundër rregullave.

Modifikuar më Premte, 24 August 2018 13:47

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Aktualitet

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Studiuesi Aurel Plasari të mërkurën foli në lidhje me figurën e Mid’hat Frashërit dhe rolin e tij në Kongresin e Manastirit. Plasari u ndal tek ky moment i artë i historisë...

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Aktualitet

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Spanja do të lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet kombëtare, në një kompeticion të organizuar në shtetin iberik, edhe pse Madridi nuk e njeh ende pavarësinë e shtetit ballkanik. Kjo...

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Aktualitet

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Kontrolli i Lartë i Shtetit rendit katër flamuj të kuq përsa i përket nivelit të shërbimit shëndetësor në Shqipëri. Për të trajtuar më mirë ankesat duhet të ketë më shumë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!