Qeveria në plazh, asnjë aktivitet për ditën europiane të kujtesës

Premte, 24 August 2018 14:11

Ish-presidenti Bujar Nishani ka akuzuar qeverinë socialiste se nuk ka organizuar asnjë aktivitet përkujtimor për “Ditën Europiane të kujtesës së viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit”. 

Nishani shkruan se qeveritarët e Tiranës duan të harrojnë edhe të zhdukurit ende pa varr!.

Ish-Presidenti ka renditur tmerret e rregjimit komunist në Shqipëri, që nga persekutimi, vrasjet pa gjyq, grabitja e pronave, varfëria ekstreme etj duke u berë vendi europian që përjetoi diktaturën më të egër staliniste.

Ja postimi I plotë I ish-Presidentit Nishani
Dje, 23 gushti shënon “Ditën Europiane të kujtesës së viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit”. 
Një kalvar krimesh të tmerrshme që kujtohen në çdo vend europian. 
Madje edhe në SHBA.
Shqipëria dhe shqiptarët përjetuan që prej 1944 deri në 1992 diktaturën më të egër staliniste në të gjithë Europën.
Vendi u rrethua me tela me gjemba !
Prona dhe pasuria e ligjëshme u konfiskua !
Besimi u ndalua, kishat e xhamitë u shembën !
Dhjetra mijëra u mbyllën në kampe interrnimi !
Disa mijëra të tjerë u mbyllën në burgjet çnjerëzore e mjaft prej tyre vdiqën gjatë torturave !
Mijëra të tjerë u ekzekutuan, shumë prej tyre dhe pa gjyq !
Mbi 6 000 martirë ende sot janë pa varr !
Qindra të rinj u ekzekutuan në kufi pse tentuan të shkonin në botën e lirë !
Kooperativat bujqësore u shndërruan në fermat e skllavërisë për fshatin !
Ushqimi bazë i popullit ishte buka me sheqer e pak ujë !
Kush tentonte të shihte televizionin italian apo grek , të degjonte rock apo jazz, Zërin e Amerikës apo BBC, merrte në qafë të gjithë fisin !
Etj., etj., etj.
Asnjë aktivitet përkujtimor nga qeveria socialiste e Tiranës !
Asnjë nderim në Shqipëri për viktimat e ndërgjegjës për liri dhe të drejta !
Duan të harrojnë dhe të zhdukurit ende pa varr !
TURP !

Image

Modifikuar më Premte, 24 August 2018 14:15

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Globi

Gruevski i kishte zbrazur llogaritë bankare qysh në shtator

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski qysh në shtator, kur mbajti një konferencë për shtyp në Kuvend dhe akuzonte pushtetin duke thënë se është viktimë e persekutimit politik, kishte tërhequr të gjitha paratë...

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Bota Shqiptare

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, mjek popullor që pretendon se shëron shumë sëmundje, e ka pisk punën me policinë. Gjatë një kontrolli në banesën e tij është gjetur një...

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Aktualitet

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Ditën e sotme ka rënë bora e parë në Dardhë të Korçës. Temperaturat kanë nisur të ulen ndjeshëm dhe kjo ndjehet kryesisht në orët e para të mëngjesit dhe ato të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!