Tre fajtorët për sulmin ndaj gazetares Lala

Premte, 31 August 2018 10:31

Nga Fahri Balliu/

Janë tre fajtorë në këtë ngjarje të rendë që ka ndodhur sot. Njëri fajtor përbëhet nga ata që shtinë ose ai që shtiu. Një fajtor tjetër është ai që urdhëroi. Por i treti është i vërteti. Është ai që ka krijuar kushtet për lulëzimin e krimit dhe të drogës. Është ai që i ka ministrat dhe deputetët të lidhur me nga një trafikant apo grup trafikantësh. Është ai që, jo po abuzon, por është frymëzuar nga qarqe ndërkombëtare që nuk janë shumë larg as fashizmit e as krerëve të degjeneruar korruptivë anekdotike të Afrikës dhe Amerikës Latine.

Fajtori kryesor, i treti i vërteti, është njeriu që ka shkrirë Gjykatën Kushtetuese, Gjykatën e Lartë, ka paralizuar gjykatat në përgjithësi dhe i bën shantazh edhe Gjykatës së Strasburgut. Ky njeri është kryeministri vendit, i cili vetë dhe familjaret e tij janë piratët e pasurisë publike që përveç kësaj, me fantazi aventurore janë dhe pjesëtarë të krimit të organizuar, janë anëtarë të mafies dhe grup mafies që lëviz në Shqipëri si autoriteti më i lartë .

Është ky kryeministër që pasi është zhveshur lakuriq si e ka bërë nëna, ka zhveshur lakuriq gjithë shqiptarët.Është ky kryeministër, ky koleksionist i jashtëzakonshëm i veseve njerëzore që ka bërë një bandë për të rilindur komunizmin si krim dhe ves i dallueshëm monstruoz. Është ky fajtori, i treti i vërteti, që në të gjithë karrierën e tij politike me gazetarët ka transmetuar kompleksin më të rendë të tij, që s’është askush si vlerë personaliteti apo si vlerë talenti. Nuk është as basketbollist, as shkrimtar, as piktor, as gazetar, por është një njeri që merr edhe librat me qira në autorësi.

Duke pasur një pamje të tillë ai është dalluar vazhdimisht për një aksion të rendë dhe anti-intelektual me gazetarët. Ai nuk ka asnjë intervistë ose prononcim me gazetarët opozitarë në të gjithë jetën e tij, ashtu si para disa vjetësh të një gazetare të “Tv Shijaku-t” edhe në vitet e mëvonshme është një zyrtar që dalldiset nga lavdet e ndonjë fshatari të arsimuar dhe tmerrohet nga një pyetje që zbulon lakrorin e tij me produktet e vrimave që i ka për qejf. Është ky fajtori, i treti i vërteti, që si Sadami bën televizion për veten dhe i krijon të gjitha kushtet dhe mundësitë çdo servili, ashtu siç ua pret të tjerëve, si hetuesit ujin të pandehurit.

Sigurisht , nuk kanë të gjithë sy, vesh dhe intelekt, guxim dhe kurajë që ta shohin haptas se sulmi në shtëpinë e gazetares ka për autorë të vërtetë kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama. Se kriminelët në çdo kohë janë në orar të punës. Po ky, tjetër ku punon? Përveçse me ata. Asnjë hetim s’ka për të ndodhur , askush nuk do të kapet, vetëm përpjekje për manipulim dhe harrim, se kryeministri është në orar të punës me kriminelët.

Modifikuar më Saturday, 01 September 2018 08:38

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

​Lampard: Man Unitedi e ka një skuadër të mrekullueshme

Sport

​Lampard: Man Unitedi e ka një skuadër të mrekullueshme

Ish-mesfushori legjendar i Chelseat, Frank Lampard, ka thënë se trajneri i Manchester Unitedit, Jose Mourinho, e ka bërë një skuadër të mrekullueshme, si dhe i ka cilësuar “Djajtë e kuq”...

Gazeta franceze: Ja harta e planit Thaçi-Vuçiç, kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Bota Shqiptare

Gazeta franceze: Ja harta e planit Thaçi-Vuçiç, kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Prestigjiozja franceze e referencës “Le Monde” i ka kushtuar një speciale të gjatë në rubrikën e saj “Gjeopolitikë” çështjes së ndryshimit të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës. Në shkrimin e...

Pse shqiptarët nuk kanë mundësi? Korrupsioni, edukimi dhe pamundësia për t`u marrë me politikë

Aktualitet

Pse shqiptarët nuk kanë mundësi? Korrupsioni, edukimi dhe pamundësia për t`u marrë me politikë

Progresi i shoqërisë shqiptare duket se është ndalur, dhe për këtë fajin e ka ekskluzivisht mungesa e mundësive, shanseve për të gjithë. Këto përfundime dalin nga indeksi i progresit social...