Panariti ngre alarmin: Shkurtimi i fondeve po e çon bujqësinë drejt ‘tharjes’ dhe shkretimit

E mërkurë, 05 September 2018 15:21

Ish ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka ngritur alarmin për shkurtimin e fondeve në sektorin e Bujqësisë.

Përmes një postimi në facebook ai është shprehur se ky shkurtim po e çon fshatin në mjerim dhe sektorin e bujqësisë në faliment.

Postimi i plotë

Shkurtimi i fondeve për Bujqësinë, po e con sektorin në faliment dhe fshatin ne mjerim….!! Në rishikimin e buxhetit të 2018, pakesohen parate e buxhetit për Bujqësinë!!…. Arsyetimi?! Rlalokim i fondeve te paperdorura?! Cfare ironie!! Një sektor” tmerresisht”i pafinancuar nuk arritka ti perdore edhe ato “fonde” mjerane që ka!! Kur ne fakt Bujqesia, duhet ti “perpinte”ato me njëhere dhe perseri të mbetej e” uritur”! Por ky eshte vetem , “preteksti” sepse e verteta e hidhur, eshte se nga qesja e Bujqesise devijohen fonde për financime dhe pagesa jo prodhuese…! Rezultati?! Ashtu si edhe në fund te vitit te kaluar, me mijra fermere te “shpallur fitues” nuk do te paguhen për mundin dhe sakrificat e tyre.. Serat, stallat, pemishtet drejt mbylljes, sepse kosto e prodhimit, kercen fort mbi shpinen e fitimit…ose thene ndryshe bujqesia shkon drejt “tharjes” dhe shkretimit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rivarrimi, Kolonel Ahmet Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në truallin e tij

Bota Shqiptare

Rivarrimi, Kolonel Ahmet Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në truallin e tij

“Drejtësia vonon e nuk harron, sepse, Koloneli Krasniqi, Heroi i Kosovës po kthehet triumfal në Kosovë dhe, vrasësit nuk i shpëtojnë dënimit të merituar, moralisht dhe nga drejtësia. Qeveria Haradinaj...

Konflikti për pronat, plagos me thikë kushëririn

Aktualitet

Konflikti për pronat, plagos me thikë kushëririn

Një konflikt për pronat ka përfunduar me plagosje me thikë. Ngjarja ka ndodhur ne Bulqizë kur kushëriri ka goditur kushëririn e tij bashkë më djalin me thikë pas një zënke për...

I kërkon ish të dashurës 1200 euro për fotot intime në Gjilan

Aktualitet

I kërkon ish të dashurës 1200 euro për fotot intime në Gjilan

Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarin me inicialet F.F. pasi ka kërkuar 1 mijë e 200 euro nga ish e dashura për të mos ia publikuar fotot intime në...