Gazetarët frikësohen nga bandat dhe qeveria, kërkojnë largimin nga vendi

E mërkurë, 05 September 2018 16:17

Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë (UGSH) njoftoi dje se më shumë se 45 gazetarë të mediave të ndryshme kanë kërkuar azil në SHBA dhe BE për shkak të kërcënimeve që kanë marrë gjatë punës së tyre. Numri i gazetarëve që largohen nga Shqipëria është rritur ndjeshëm në 2017-18, sipas drejtorit të UGSh Aleksandër Çipa:

“12 gazetarë kanë kërkuar azil në vendet e BE-së dhe SHBA për shkak të rreziqeve të punës, ndërsa 34 të tjerë kanë kërkuar shtetësi në vende të tjera. Pothuajse të gjithë këta kanë plotësuar dosjet me prova dhe dokumenta për kërcënime në detyrë dhe po përgatiten të largohen.”

Pak ditë më parë, gazetarja e News24 Klodiana Lala ishte objekt i një sulmi me armë në shtëpinë e familjes së saj, ndërsa një gazetar tjetër u kërcënua në Laç. Shkrimtari dhe kritiku Fatos Lubonja ka argumentuar se kërcënimet gjithnjë e në rritje (fizike) ndaj gazetarëve shqiptarë që po hetojnë krimin janë të lidhura me ndërhyrjen në rritje të mafies dhe qeverisë së Ramës.

Në maj, një gazetar u rrah nga policia gjatë një proteste kundër skandalit të ministrit Xhafaj dhe vëllait të tij Agron Xhafaj.

Kryeministri Rama vetë ka kontribuar në mënyrë të konsiderueshme për klimën armiqësore ndaj medias. Vitin e kaluar, Kryeministri Rama deklaroi gjatë një aktivitetit për lirinë e shtypit të sponsorizuar nga BE që mediat shqiptare “shkelin […] dinjitetin e njerëzve në Shqipëri […] nga mëngjesi deri në darkë”, një deklaratë që nuk u kundërshtua nga komisioneri Johannes Hahn, i cili tha se kryeministri Rama “kishte të drejtën të shprehte mendimet e tij”.

Ndërkohë, ish-ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin, gjatë qëndrimit të saj në Shqipëri, e ka akuzuar median si pjesë e “një grupi të vogël, por shumë agresiv njerëzish, që janë të lidhur me interesa politike e kriminale”.

Ndërkohë, qeveria e Rama ka marrë vazhdimisht nisma ligjore për të kufizuar lirinë e medias në Shqipëri./exit.al

Modifikuar më E mërkurë, 05 September 2018 16:20

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Arratisja e Gruevskit, dyshime për përfshirjen e Mickovskit

Bota Shqiptare

Arratisja e Gruevskit, dyshime për përfshirjen e Mickovskit

Ekstradimi i Gruevskit nga Hungaria do të kërkohet përmes Ligjit për bashkëpunim juridik ndërkombëtar. Kjo pasi dy vendet nuk kanë marrëveshje për ekstradim. Pavarësisht kësaj, ende nuk dihet nëse Nikolla...

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Lifestyle

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Mbrëmjet e së dielës janë totalisht relaks për t’u marrë me veten. Pra, nëse gjatë ditës ke qenë në plazh apo edhe duke takuar miqtë, që të ndihesh e freskët...

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Bota Shqiptare

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Zbatimi i marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit me lehtësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, vlerësohet në mënyra të ndryshme nga palët në negociata. Kryesisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!