Librat "falas" dhe cinizmi i vizitave të Ramës

E mërkurë, 05 September 2018 19:33

Në qoftë se ka pasur ndonjë grimë sinqeriteti të qeverisë shqiptare në shpërndarjen e librave falas, Rama e ka asgjësuar atë. Shikojeni pak kryeministrin, që pasi ka shfletuar kujtimet e diktatorit Hoxha “Mes njerëzve të thjeshtë” troket në dyert e familjeve shqiptare duke imituar këtë skenar aq qesharak sa edhe tragjik. Ky kryeministër, mirë që u jep libra falas(në fakt borxh), por shkon nëpër disa familje dhe u kujton se “unë po ju jap libra falas”. E konsideron si gjë të madhe, si një triumf që sipas fiqirit të vet, nuk duhet ta lejë tek niveli i Lindita Nikolles, por  duhet të shkojë me këmbët e veta për t’ja plasur në fytyrë se po jep...çfarë?Libra falas!

 Me këtë cinizëm të mprehtë, ajo copëz politikë sociale apo bamirësie e qeverisë u shndërrua në fakt në një akt arrogance. Por, cinizmi nuk mbaron këtu. Këto libra nuk po jepen falas, por borxh dhe nxënësit do të jenë detyruar t’i kthejnë në fund. Së dyti, tek nxënësit po ushqehet një politikë anti-didaktike, duke u bërë presion nxënësve që të mos i prekin librat. Këtu lind pyetja se si do mësojë një fëmijë kur nuk mund të prekë dot librin. Së treti, kjo fushatë vjen si ambalazhim i eksodit të ri të shqiptarëve që ka mbirë me ardhjen e Edi Ramës në pushtet. Në qarkun e Fierit këtë vit do të mbyllen 16 shkolla 9-vjeçare si pasojë e tkurrjes së numrit të nxënësve për shkak të emigracionit masiv.

Modifikuar më E mërkurë, 05 September 2018 19:53

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qyteti kanadez refuzon të organizojë Lojrat Olimpike Dimërore 2026

Globi

Qyteti kanadez refuzon të organizojë Lojrat Olimpike Dimërore 2026

Banorët e qytetit kanadez Calgary kanë votuar me forcë kundër ofertës për të organizuar Lojërat Olimpike Dimërore 2026. Më shumë se 56% e votuesve e hodhën poshtë idenë në mes të...

Qumësht e djathë i rrezikshëm, AKU përmbys markatën e Elbasanit

Aktualitet

Qumësht e djathë i rrezikshëm, AKU përmbys markatën e Elbasanit

AKU në qytetin e Elbasanit ka ushtruar kontroll në tregun e hapur , në markatë, ku ka konstatuar disa subjekte që tregtonin produktet ushqimore me origjinë shtazore, pa asnjë  dokumentacion...

Balliu: Fuqia e kauzës së protestuesve, më e madhe se presioni i Ramës dhe Veliajt

Aktualitet

Balliu: Fuqia e kauzës së protestuesve, më e madhe se presioni i Ramës dhe Veliajt

Deputeti i PD-së, Klevis Balliu ishte ditën e sotme në Komisariatin 6, pas arrestimeve nga ana e Policisë së Shtetit të protestuesve të Unazës së Re. Deputeti Balliu, u shpreh se...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!