Situata e rëndë me krimin, opozita pas Shkodrës shkon në Elbasan

E Enjte, 06 September 2018 09:04

Partia Demokratike do të bojkotojë edhe sot Parlamentin, për të qenë në Elbasan, qytet që, sipas demokratëve, njësoj si Shkodra dominohet nga bandat e lidhura me qeverinë.

Në orën 10:00 grupet parlamentare të opozitës së bashkuar do të jenë në Elbasan në një tjetër seancë të jashtëzakonshme. Burime nga selia blu bëjnë me dije se opozita do të vijojë marrëdhënien e kushtëzuar me Parlamentin për aq kohë sa bandat po terrorizojnë qytetarët në të gjithë Shqipërinë.

Takimi i opozitës së bashkuar do të mbahet në “Hotel Skampa” dhe në të do të marrin pjesë krahas deputetëve të PD-së edhe deputetët e partive të tjera opozitare në Parlament. Demokratët kanë vendosur të mbajnë marrëdhënie të kushtëzuar me Parlamentin, për aq kohë sa nuk ka një reagim të fortë nga qeveria për ngjarjet e fundit kriminale.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, deklaroi disa ditë më parë nga Shkodra se kufiri mes qeverisë dhe krimit është shuar dhe Rama bashkëpunon hapur me përfaqësues të botës së krimit.

“Kufiri midis krimit dhe qeverisë është shuar përfundimisht. Edi Rama bashkëpunoi haptazi me kriminelët në qytetin e Shkodrës në zgjedhjet e vitit të kaluar, bashkëpunoi haptazi me familjen kriminale Bajraj, që e ka kthyer Dobraçin në një ‘no go zone’, si të ishim në një luftë ballkanike dhe tani ka humbur çdo fuqi dhe çdo mundësi për të imponuar ligjin dhe rendin. Situatën e kontrollon krimi i organizuar. Shqipëria nuk qeveriset më! Nuk ka më Kryeministër! Kryeministër janë banditët! Ministër i Brendshëm janë banditët”, deklaroi kreu i PD-së.

TAKIMI

Por veç grupeve parlamentare të opozitës, në Elbasan në një tjetër takim do të jetë edhe Kryeministri Edi Rama. Sipas njoftimit zyrtar, kreu i qeverisë do të zhvillojë një takim me mësuesit e gjimnazeve “Dhaskal Todri” dhe “Kostandin Kristoforidhi” në Elbasan në prag të nisjes së vitit të ri shkollor. Në një tur në disa qytete të Shqipërisë, Kryeministri Rama ka shpërndarë libra falas për fëmijët nga klasa e parë deri në klasën e katërt.

Sipas Ramës, qeveria brenda mandatit të saj të dytë do të sigurojë libra falas për të gjithë fëmijët e sistemit të detyrueshëm. Ndërkohë, opozita ka akuzuar Ministrinë e Arsimit në lidhje me tekstet që po shpërndahen, duke ngritur pretendimin se ato nuk do të jenë falas, por duhet që të mos shënjohen nga fëmijët pasi do të kthehen sërish në fund të vitit shkollor. panorama

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Spahia: Dhe sa duhet të vazhdojmë të durojmë tiraninë në pushtet?

Politikë

Spahia: Dhe sa duhet të vazhdojmë të durojmë tiraninë në pushtet?

Deputeti i PD-së, Bardh Spahia ka reaguar lidhur me deklaratën e turpshme të Edi Ramës, që tha se kriminelët le të vrasin njëri-tjetrin. Reagimi i deputetit: Kryekrimineli qe drejton qeverine u shpreh...

Shehu: Shëndetësia po rrënohet, asnjë shpresë për 2019

Politikë

Shehu: Shëndetësia po rrënohet, asnjë shpresë për 2019

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ka denoncuar edhe një herë se sistemi i shëndetësisë në Shqipëri është drejt kolapsit. Shehu shkruan se...

Adelina Tahiri shumë shpejt nënë për herë të dytë

Lifestyle

Adelina Tahiri shumë shpejt nënë për herë të dytë

Edhe përse është bërë nënë për herë të parë e një djali, Adelina Tahiri nuk ka hequr dorë nga muzika. Madje, do të rikthehet në tregun muzikor shqiptar më shpejt...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!