Zbardhen detaje nga propozimi i PD për vettingun e politikës

E Enjte, 06 September 2018 16:33

Ora News ka zbardhur detaje nga propozimi i opozitës për vettingun në politikë. Sipas burimeve, demokratët e kanë gati nismen ligjore që pritet të dorëzohet në parlament për ndryshimin e kushtetutës, me qëllim kontrollin dhe rivlerësimin e politikanëve. Sipas propozimit, ligjit themeltar të shtetit i shtohen 4 nene të reja me qëllim kontrollin dhe përjashtimin e politikanëve që rezultojnë të lidhur me krimin.

Partia Demokratike e ka gati nismën ligjore, e cila pritet që të dorëzohet zyrtarisht në Kuvend për vettingun e politikanëve. Burimet i thanë Ora News se departamenti juridik, pranë kësaj force politike ka punuar prej kohesh, ndërsa pritet që kushtetutës t'i shtohen 4 nene të reja, që kontrollon figurën e politikanëve në vendin tonë. Qellimi i vettingut në politikë, është ndërprerja e lidhjeve të politikanëve me botën e krimit, një akuzë e kthyer në betejë politike nga opozita .

Thelbi i propozimit të PD për amendimin e kushtetutës me qëllim kalimin në një proces kontrolli të politikanëve, mbetet integriteti moral e kjo lidhet ngushtë me pastërtinë e figurës.

Demokratët akuzojnë kryeministrin dhe pothuajse gjithë kupolën e qeverisë por dhe të PS, se kanë lidhje dhe mbrojnë grupe kriminale, me të cilat ndajnë parat dhe pasurinë publike.

Ky propozim i demokratëve vjen rreth 3 vite pas miratimit të ligjit dekriminalizmit.

Kryetari i PD, Lulzim Basha thotë se ky ligj dha rezultate pozitive për nxjerrjen e krimineleve nga politika dhe postet publike, por sipas tij dekriminalizimi do të jetë i plotë vetëm përmes vettingut të politikanëve të lidhur me krimin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Sport

Liga e Kombeve, të gjitha rezultatet sot

Kanë përfunduar sfidat e programuara për ditën e sotme në Ligën e Kombeve dhe rezultatet surprizë nuk kanë munguar. Uellsi është mposhtur në shtëpi nga skuadra e Danimarkës, e cila...

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Globi

Kim i pranishëm në testimin e një arme të teknologjisë së lartë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un ka mbikëqyrur testin e një arme taktike të teknologjisë së lartë në një qendër mbrojtëse, sipas medias shtetërore e Phenianit. Ajo shtoi se...

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Sport

Miqësorja/ Shpresat mundin Maltën pa shumë problem

Kombëtarja e Shqipërisë U 21 mundi me rezultatin 2-0 Maltën në një ndeshje miqësore të luajtur në stadiumin “Selman Stermasi” në kryeqytet. Kjo sfidë ishte një test për trajnerin Alban...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!