Firma Fusha rrëmben 1.5 milionë euro të tjera për sheshin Skënderbej

Premte, 07 September 2018 12:40

Fusha shpk do të përfitojë edhe 1,56 milionë euro të tjera për punimet në sheshin Skënderbej, që duket se po i kushton qytetarëve gjithnjë e më tepër para.
Më 3 shtator 2018, Bashkia Tiranë njoftoi një shtesë kontrate për kompaninë Fusha shpk me objekt “Rikualifikimin urban të Sheshit Skënderbej, faza e dytë”.
Kujtojmë se për fazën e dytë, e cila do të ishte dhe e fundit, e rikualifikimit urban të Sheshit Skënderbej, Fusha shpk ka fituar 7,1 milionë euro në janar të 2017-ës. Ndërsa për fazën e parë të punimeve, Fusha shpk ka përfituar 5,5 milionë euro.
Në total, për rikualifikimin urban të Sheshit Skënderbej, Fusha shpk ka marrë 14,16 milionë euro.
E njëjta kompani ka fituar, pa konkurrencë, edhe tenderin për ndërtimin e parkimit nëntokësor tek Sheshi Skënderbej.
Kontrata e parë për ndërtimin e parkimit mes Bashkisë Tiranë dhe Fushës u lidh në shtator 2016 me vlerë rreth 1,64 milionë euro. Por në maj 2018, Bashkia Tiranë ka bërë një shtesë kontrate në vlerën 330 mijë euro, pa dhënë arguentim për këtë shtesë, duke e çuar vlerën totale të parkimit në rreth 2 milionë euro. Bashkë me parkimin, vlera e punimeve në Sheshin Skënderbej arrin në 16,16 milionë euro, duke e kthyer këtë projekt në një nga ndërhyrjet më të kushtueshme arkitektonike në qytet.
Prej disa vitesh, Fusha shpk është kontraktori kryesor i qeverisë, Bashkisë Tiranë dhe disa bashkive të tjera të drejtuara nga Partia Socialiste. Kompania do të ndërtojë dhe Bulevardin e Vlorës, me vlerë rreth 7,7 milionë euro. Po ashtu, Fusha shpk do të jetë ndërtuesi i projektit klientelist të godinës së re të Teatrit Kombëtar.
Vlen të përmendet fakti se kompania Fusha shpk ka kryer “falas” një pjesë të madhe të punimeve të godinës së Kryeminsitrisë, punime që nisën sapo Edi Rama mori postin e kryeministrit. Exit.al

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...