Deputeti  i PD-së denoncon AMA-n: Do mbyllen televizionet lokale

Saturday, 08 September 2018 12:17

Deputeti i PD-së, Luçiano Boçi ka denoncuar Autoritetin e Mediave Audiovizive se po dëmton televizionet e vogla, deri në mbylljen e tyre.

Disa media lokale kanë kërkuar që afati për të kaluar në transmetime digjitale të shtyhet deri në fund të këtij viti, por AMA nuk e ka miratuar këtë kërkesë. Sipas Boçit, shumë manipulime po kryen në mënyrë që të dalin jashtë tregut shumë prej këtyre televizioneve.

“Mbyllja e TV lokale do jetë një veprim me pasoja të rënda për lirinë e medias dhe informimin e qytetarëve, si media më afër problematikës së tyre të përditshme dhe element shumë thelbësor i demokracisë”, shkruan deputeti demokrat.

Postimi i plotë i Boçit:

AMA e madhe që ha TV-të e vogla.

Kalimi në transmetime digjitale i TV-ve mbetet një objektiv i domosdoshëm dhe një kërkesë integruese e vazhdueshme.

Ndonëse afati përfundimtar ishte qershori i 2015, Shqipëria ende nuk e ka përfunduar digjitalizimin

E gjitha ka ardhur për shkak të synimeve favorizuese të qeverisë dhe monopolizuese të “të mëdhenjve” në dëm të “të vegjëlve”

Ligji i medias mbetet një nga ligjet më të shkelura, krahas Kushtetutës, brenda hapësirës zbatuese të tij.

AMA, institucioni kontrollues e rregullues, vazhdon të jetë një “pisqollë me mulli” në duart e qeverisë dhe të grupeve klienteliste.

Vendimet e saj, të orientuara e antiligjore, kanë prishur çdo ekuilibër dhe kanë krjuar një situatë monopol, duke prekur rëndë lirinë e medias dhe vënien e saj në shërbim të qeverisë.

Vendimi që pret të ekzekutohet nga AMA në datën 10, është në këtë linjë.

Ndonëse “i sheqerosur” ai penalizon, falimenton dhe ekzekuton TV lokale, që sot ende kanë në përdorim një bandë analoge.

Pasi nuk ju dha e drejta sipas ligjit, që TV lokale të kishin rrjetin e tyre frekuencor, një pjesë e madhe e tyre e gjejnë veten sot dhe jashtë dekoderit universal për shkak të manipulimeve.

Ndërkohë tarifa e mbartjes së tyre drejt RTSH nuk bëhet sipas ligjit në kosto, por mbi kosto, shpesh të papërballueshme.

Shoqata e TV lokale ka kërkuar shtyrjen e afatit të fikjes së sinjalit deri në fund të 2018 dhe kërkesa e tyre është legjitime.

Por në këtë pikë AMA nuk pyet. Është e kapur prej veshi dhe prej fyti prej padronëve të vërtetë.

Mbyllja e TV lokale do jetë një veprim me pasoja të rënda për lirinë e medias dhe informimin e qytetarëve, si media më afër problematikës së tyre të përditshme dhe element shumë thelbësor i demokracisë.

AMA nuk mund të justifikohet objektivin e digjitalizimit që tash tre vite e ka shpërfillur dhe shpërdoruar për interesat dhe axhendat politike të qeverisë e klientëve të saj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Janë më të mençur ata që kanë lindur në muajin shtator

Lifestyle

Janë më të mençur ata që kanë lindur në muajin shtator

Një hulumtim i shkencëtarëve amerikanë, që është publikuar në Byronë Nacionale të Hulumtimeve Ekonomike, ka treguar se personat e lindur në shtator kanë një avantazh më të madh në shkollë. Shkencëtarët...

FOTOGALERIA/ Shikoni transformimet e Tunës ndër vite

Show-biz

FOTOGALERIA/ Shikoni transformimet e Tunës ndër vite

Padyshim se njëra ndër femrat më të pëlqyera dhe të komentuara të showbizit shqiptar është këngëtarja, Altuna Sejdiu- Tuna. Ajo është shumë e ndjekur edhe në rrjetet sociale ( ka rreth...

Kërkoi lirinë për të vazhduar shkollën, Krimet e Rënda lënë në burg Klevi Likën

Aktualitet

Kërkoi lirinë për të vazhduar shkollën, Krimet e Rënda lënë në burg Klevi Likën

Gjykata e Krimeve të Rënda ka rrëzuar kërkesën për lirimin e Klevi Likës, një nga katër të arrestuarit për 3.4 mln eurot e sekuestruar në automjetet ‘Toyota Yaris’ në portin...