Ku ndryshon vettingu në politikë nga dekriminalizimi, do verifikohet edhe pasuria

Saturday, 08 September 2018 18:25

Opozita ka nisur tashmë aksionin politik për çlirimin sipas saj të politikës nga krimi, dhe pikërisht kjo temë është trajtuar në puntatën e parë për ketë sezon të emisionit “Kjo javë” me Nisida Tufën në “News24”.

Shkak për këtë nismë të opozitës është bërë situata e rënduar me krimin në vend, e sidomos ngjarjet e ndodhura në Shkodër. Kryedemokrati Basha ka bërë disa herë mbledhje të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, si dhe biseda me aleatët, duke shprehur qartë qëndrimin për luftë kundër krimit në vend.

Lidhur me këtë aksion të opozitës, deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, tha në emisionin “Kjo javë”, se politikanët duhet të dalin në terren për t’u njohur nga afër me situatën.

“Aksioni i opozitës synon ndarjen e opozitës nga krimi. Vajtja në Shkodër, apo në Elbasan, apo nesër në Durrës, a Vlorë, nuk përbën më diçka që nuk dihet. Sot u njoftua se dy djem kanë humbur në Vlorë. Po të bësh një bilanc, duket si një bilanc lufte. Kur vendi është në këtë situatë terrori, politika nuk mund të rrijë në Kuvend, e të manipulojë opinionin, por nëse ka përgjegjshmëri dhe kurajo të dalë, e të shohë shqetësimin e vërtetë të popullit. Është një situatë e jashtëzakonshme në vend, pasi e jashtëzakonshme është lidhja e politikës nga krimi”, tha Alibeaj.

Lidhur me një tjetër nismë, që PD dorëzoi së fundmi në Kuvend, atë të vettingu në politikë, për të cilën sërish, palët kanë qëndrimet e tyre, Alibeaj tha se do të ndihmojë në pastrimin e politikës nga krimi. Deputeti i PD ka shpjeguar edhe ndryshimin mes dekriminalizimit dhe vettingut në politikë.

“Krimi mbështetet nga politika, dhe nuk goditet nga drejtësia. Jemi në emergjencë kombëtare. Na duhet vetting në politikë. PD ka denoncuar lidhjet e politikës me krimin. Dekriminalizimi lidhej me pastërtinë e figurave politike, zyrtarëve krerëve të bashkive, dhe ka dhënë rezultat. Padyshim që ka ende për të bërë. Në situatën ku jemi sot, ku ka politikanë me lidhje të forta me persona të dënuqr, apo të përfshirë në krim, duhet të kalohet në një fazë të dytë të procesit. Jo vetëm që nuk duhet të kemi deputetë, ministra, zyrtarë, të dënuar e të lidhur me krimin, ashtu edhe nuk duhet të kenë kontakte me persona të tillë. Shqiptarët vetë e ditë se cilët politikanë janë të lidhur me krimin, e dinë cilët janë politikanët që e mbështetin krimin, që i krijojnë hapësira, në Durrës, Elbasan, Shkodër”, tha deputeti demokrat.

I pyetur nëse do të verifikohet pasuria e politikanëve, deputeti demokrat thotë se PD ka propozuar një proces vettingu në politikë si ai në drejtësi, pra verifikim edhe i figurës, edhe i pasurisë.
Sa i takon procesit të vettingut në gjyqësore, Aliebaj tha se opozita kërkon “ që të mos krijohen me ligj mjetet nga mazhoranca që të kapë sistemin e drejtësisë”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...