Rama i heq fishën “kazanit” :Paguani që të më shihni surratin

Hënë, 10 September 2018 18:45

Ndërprerja e kanaleve analoge ose e thënë me shqeto fikja e televizorëve të shqiptarëve nga Edi Rama duke përdorur “pultin” AMA, është forma dixhitale e urrejtjes ndaj lirisë së shtypit. Tanimë, përmes saj, kryeministri s’ka nevojë t’i thërrasë gazetarët në festat e fundvitit për t’i përqeshur me batutat bajate, as të largohet nga konferencat e shtypit kur i djegin pyetjet, e as më të përdor fjalën kazan se tanimë mediat janë realisht në “kazanin” e tij dixhital. Natyrshëm, kalimi i kanaleve nga analoge në dixhitale është një kërkesë e Bashkimit Europian, ama organizimi dhe etapat e ndjekur nuk kanë fare të bëjnë me përafrimin evropian, por valojnë  nga allishverishe dhe korrupsioni. Ndërprerja e kanaleve është bërë sikur ka bërë vaki ndonjë ngjarje kataklizmi dhe i përngjason atyre filmave të fantashkencës të pushtimit të botës nga alienët.

Siç raportohet nga rrjetet sociale, qytetarët janë dyndur nëpër dyqane duke u zënë me kompanitë që u ka shitur televizionet, të cilat edhe pse prodhimeve të viteve të fundit, nuk i marrin automatikisht kanalet dixhitale, por kërkojnë  aparatura. Tanimë, vetvetiu nga ka mbirë një taksë e re. Përpos se taksa për Televizionin shtetëror shqiptar  moralisht dhe ligjërisht bie, qytetarët do të paguajnë para për televizor të ri, para për aparat dhe çdo muaj një shumë prej rreth 15 mijë lek të vjetra

Tipari edvinist që zbulon rënien e kësaj errësirë qëndron në atë se shkëputja e kanaleve vjen në një kohë të denoncimit nga mediat të lidhjeve qeveritare me krimin dhe në momente të një psikike të rënduar të Edi Ramës.

Modifikuar më Hënë, 10 September 2018 18:46

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

I kërkon ish të dashurës 1200 euro për fotot intime në Gjilan

Aktualitet

I kërkon ish të dashurës 1200 euro për fotot intime në Gjilan

Policia e Kosovës ka arrestuar të dyshuarin me inicialet F.F. pasi ka kërkuar 1 mijë e 200 euro nga ish e dashura për të mos ia publikuar fotot intime në...

Fjalët prekëse të Leonora Jakupit pas rikthimit të eshtrave të babait në Kosovë

Show-biz

Fjalët prekëse të Leonora Jakupit pas rikthimit të eshtrave të babait në Kosovë

anë rikthyer dje në Kosovë eshtrat e babait të Leonora Jakupit, dëshmorit Qazim Jakupi dhe kolonelit Ahmet Krasniqi. Këngëtarja dje kishte pritur eshtrat e babait të saj të ndjerë, rivarrimi i...

MEK, luftëtarët që do të shembin nga Shqipëria regjimin iranian

Globi

MEK, luftëtarët që do të shembin nga Shqipëria regjimin iranian

Nga L. Tood Wood Gjatë një udhëtimi të kohëve të fundit në Shqipëri, mora një ftesë për të vizituar kampin më të ri të Organizatës Popullore të Muxhahedinjëve të Iranit, (MEK)...