Deputeti demokrat vlerëson mesazhin e senatorit amerikan për kufijtë

Hënë, 10 September 2018 20:09

Ish-ministri i Jashtëm Tritan Shehu vlerësoi mesazhin që seantori amerikan njëkohësisht i dërguari i Presidentit Donald Trump në Ballkan, Ron Johnson, përcolli për marrëveshjen Thaçi-Vuçiç për ndryshimin e kufijve. Sipas Shehut deklarata e Ron Johnson është një mesazh i fuqishëm në mbështetje të stabilitetit, paqes e integrimit të Rajonit.

Postimi i plotë i Tritan Shehut:

Deklarata e tanishme realiste dhe e qarte e te derguarit te Presidentit Trump ne Ballkanin Perendimor, Z. Johnson, qofte dhe per “inisiativen” e ri konfigurimit te kufijeve Kosove-Serbi, eshte nje mesazh i fuqishem ne mbeshtetje te stabilitetit, paqes e integrimit te Rajonit.

Artikulimi nga ai i asaj qe eshte e verteta, se ndryshimi i kufijeve eshte ide e atyre qe duan destabilitet ne Rajon (Rusia), paralajmerimi qe beri per efekte “domino” shkaterruese nga nje aventure e tille, mbrojtja qe i beri nocionit demokratik te shteteve plurietnike si dhe rikonfirmimi i te ardhmes europiane si te vetmen mundesi te sigurte per ne, jane mesazhe shume te rendesishme e qartesuese, ne keto kohe te veshtira e te trubullta.

Qenia e ketyre deklaratave ne emerues krejt te perbashket me ato te fundit te Zj. Merkel, apo nga te tjera vende te rendesishme te Europes, mbyllin perfundimisht nje “diskutim” te rrezikshem ose se paku aventuresk te shperthyer befasisht muajt e fundit, por ne fakt te leshuar vite me pare nga Serbia.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Lifestyle

Çfarë duhet të bësh të dielën në mbrëmje që të zgjohesh energjike të hënën në mëngjes?

Mbrëmjet e së dielës janë totalisht relaks për t’u marrë me veten. Pra, nëse gjatë ditës ke qenë në plazh apo edhe duke takuar miqtë, që të ndihesh e freskët...

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Bota Shqiptare

Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën për moszbatim të marrëveshjeve

Zbatimi i marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut në mes Prishtinës dhe Beogradit me lehtësimin e Bashkimit Evropian në Bruksel, vlerësohet në mënyra të ndryshme nga palët në negociata. Kryesisht...

E pabesueshme! Mësoni sa ka shkuar trashësia e dëborës në këtë fshat të Shqipërisë

Aktualitet

E pabesueshme! Mësoni sa ka shkuar trashësia e dëborës në këtë fshat të Shqipërisë

Kjo ka qenë situata në orët e mesditës, ndërsa në mbrëmje në Dardhë trashësia e borës arriti në një metër, duke krijuar vështirësi të mëdha në lëvizjen e automjeteve. Edhe pushuesit...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!