Alibeaj: Situata e dramatike, parlamenti nuk ekziston

Tuesday, 11 September 2018 13:42

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj në përfundim të mbledhjes së grupit të punës për vettingun në politikë, tha se në këtë mbledhje të parë qëllimi ishte çlirimi i kapjes politike të drejtësisë. Në një dalje për mediat, Alibeaj u shpreh se 46 vite më parë nga viti '90 pasi sistemit kushtetues i mungon balancimi i pushtetit.

Alibeaj: Kjo është mbledhja e parë e grupit të punës që kishte qëllim të vetëm çlirimin e kapjes politike të drejtësisë në funksion të mbrojtjes së aleancës së shpallur mes Ramës dhe krimit. 

Jemi pa gjykatç kushtetuese, pa Gjyktë të Lartë, pa KLP, pa KLGJ, pa SPAK, pa BKH dhe mbi të gjitha pa mundësinë e kontrollit nëpërmjet sistemit të drejtësisë, pushtetit. Dhe e fundit në mungesë totale të dhënies së shërbimit të drejtësisë ndaj qytetarëve. Është mungesa totale e kontrollit të pushtetit prej pushtetit gjyqësor që  ka detyruar grupin e punës së hedhjes së vettingut në politikë. Sot jemi kthyer 46 vite më parë nga viti '90, me një sistem kushtetues dhe qeverisës të cilit i mungon elementi bazë, ndarja dhe balancimi i pushtetit. Ku ai gjyqësori duhet të kontrollojë legjeslativin dhe qeverinë. Në fakt sot nuk ekziston. Ky parlament nuk ekziston më, dhe sistemi gjyqësor nuk ekziston më për shkak të asaj që quhet reforma në drejtësi, sot ka një qeveri dhe një kryeministër, i vetmi. Kjo është situata dramatike që na rezultoi në përfundim të mbledhjes. Kjo situatë kërkon zgjidhje, sepse ajo që po ndodh me reformën në drejtësi nuk është vetëm kapja politike, por kapja politike  nga një mazhorancë që ka futuar në sqetullën e vet, në mos është njëhsuar me krimin.  E rëndë si situatë. Ajo që diksutuam është gjetja e zgjidhjeve. Gjetja e zgjidhjeve shkojnë paralelisht edhe me gjetjen e zgjedhjeve edhe për rastin e vettingut në politik, edhe me sistemin e çlirimit të ekonomisë edhe sigurisht me sistemin zgjedhor. 

Ka një platformë me 7 pika, ku përcaktohet se kush janë piketet për të arritur në clirmin politik të sistemit të drejtësisë. 

Mbledhja e parë bëri një rrezyme të situatës aktuale, dhe situata është ajo që ju thashë, një republikë që nuk është republike, që s'ka sistem demokracie. Nuk ka garanci as për politikë dhe asnjë shërbim ndaj publikut. Mbledhjet pasardhëse do të përcaktojnë edhe mjetet politike dhe jo politike me tre grupet e tjera.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Aktualitet

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Një grup hajdutësh që vidhte lokale dhe dyqane në qytetin e Durrësit është goditur nga policia.  Gjithashtu gjatë kontrolleve janë arrestuar edhe dy shtetas të tjerë me lëndë narkotike dhe armë...

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Aktualitet

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Kanë nisur reshjet e para të dëborës në qarkun e Korçës. Prej dy orësh kanë nisur reshjet e para në këtë qytet, ndërsa deri tani nuk raportohet për bllokim rrugësh. Kjo...

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Aktualitet

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Një tjetër peshkaqen është kapur këtë herë në rrjetat e peshkatarëve, në zonën e Himarës.  Një ditë më parë një peshkaqen , me gjatësi 3.5 m dhe me një peshë prej 400 kg u...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!