Rusia ka helmuar personelin e ambasadave të SHBA-së në Kubë dhe Kinë

Tuesday, 11 September 2018 19:27

Rusia është e dyshuara kryesore për një sëmundje të mistershme që ka prekur personelin amerikan në Kubë dhe Kinë, thuhet në një raport të agjencive të SHBA-së.

Provat nga interceptimet e komunikimit sugjerojnë për një përfshirje të Moskës në këtë sulm kimik thuhet në raportin e FBI- CIA-s dhe agjencive të tjerë. Megjithatë, provat s’janë ende përfundimtare që SHBA të fajësojë zyrtarisht Rusinë. Rreth 26 punonjës të ambasadës amerikane në Kubë janë prekur nga një sëmundje e mistershme, e cila filloi në 2016,.

Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit i tha “Reuters”it se “nuk kemi dalë ende me një konkluzion përfundimtar se kush ose çfarë qëndron prapa këtyre sulmeve shëndetësore”.

Simptomat përfshijnë humbjen e dëgjimit, sfilitje, dhimbje koke çka sugjerojnë për “një dëmtim në tru”,.

Ndërkaq, në qershor, Departamenti Amerikan i Shtetit ka tërhequr nga detyra një grup diplomatësh nga Guangzhou, Kinë, pasi janë infektuar me një sëmundje që i ngjason dëmtimit në tru

SHBA beson se armë të sofistikuara elektromagnetike mund të jenë përdorur kundër punonjësve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...